Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Bayramlar

A+A-

Bayramlardan iyilik ve barış çıkarmak umudu ile tekrar ettiğimiz önerimize gösterilen ilgi için müteşekkir olmakla birlikte önerimizin uygulanmasındaki zorluk ve riskleri ifade edenlere de saygılarımı sunmak istiyorum.

*

Son yazımda, geçen bayramdan beri yaşananlar için ilgili kişiler ile bayramlaşma vesilesi ile bir araya gelip helalleşmeyi deneyebilir misiniz? diye sormuştum. Hani, laf olsun diye yapılan bayram ziyaretleri yerine bir anlamı olsun diye yapılan bayram ziyaretleri.

*

Bayramlaşma ziyaretinde, tabi mümkünse saygı değer ve sözü dinlenir bir büyüğünüzün evinde yapılacak bir bayramlaşma toplantısında, geçmiş yıl boyunca yapılan haksızlıkları, çıkarılan dedikoduları, atılan iftiraları hesaplaşmayı göze alarak konuşabilir misiniz? Eğer kusur sizde çıkarsa, özür dileyebilir misiniz? Özür dileyip helallik istemeden önce sebep olduğunuz haksızlığı ve zararı telafi edeceğinize söz verebilir misiniz? Sebep olduğunuz zararı telafi edemezseniz bile yanlışınızı tekrar etmeyeceğinize teminat verebilir misiniz? diye sormuştum.

*

Yani haklı çıkmak için konuşmak yerine, hakikati ortaya çıkarmak için konuşabilir misiniz?

*

Bir de olaylara şahit olanlar, izleyenler var. Peki, sizler şahit olduğunuz haksızlıkların giderilmesi için taraf tutmadan ve dürüstçe adaletin yerini bulması için konuşabilir misiniz?

*

Bu sorularımıza karşılık, maruz kaldığı durumları anlatan ve bu şartlarda bir helalleşme toplantısının ancak karakolda biteceğini söyleyenler oldu… Yapabilirsek çok iyi bir şey ama biz böyle bir şey yapamayız ancak yapmış gibi davranırız diyenler de hiç de az değil…

*

Haa unutmadan, bu uygulama kendine özgü bir şekilde Japonların geleneğinde var… Müslümanlar niçin yapamasın?

*

Bizim sorunumuz acaba iman etmek ile boyun eğmek arasındaki farkı bilmeyenlerden mi kaynaklanıyor? Aramızda, iman edecek kadar düşünme becerisi olmadığı halde gerek korku ve gerekse menfaati için boyun eğerek, Müslüman görünenler mi sebep oluyor, Müslüman toplumlarındaki huzursuzluklara?

*

İman etmek isteyen kişi anlayan kişidir, anlamadığı şeyleri reddetmek veya dışlamak yerine anlamak için anlayışını geliştiren kişidir. Anlayan kişi şekiller ve başkaları ile uğraşan değil kendi nefsine manayı anlatan kişidir.

*

Allah’ın selamı anlayanlar üzerine olsun, bayramlarımız öncekilerden daha iyi olsun. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.