1. YAZARLAR

 2. Kübra Erben

 3. İyi Çocuk Nasıl Yetişir?
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Çocuk Nasıl Yetişir?

A+A-

Çocuğunuzun mükemmel olması, 3 yaşında okumayı sökmesi, 4 yaşında 4 işlemi kusursuz yapabiliyor olması, söz dinleyen, lider kişilikli ve kendine güveninin olması için siz anne babaların yapmaları gereken belirli kurallar var. Bu yazımızda bu 10 altın kuraldan bahsedeceğiz. Buyurun birlikte bakalım:

 1. Başarıyla sonuçlanmasa bile çabaları takdir edilmeli. Bir çocuğun anne-babası tarafından, ‘Öğrenmeye çalışmandan gurur duyuyorum’, ‘İyi çalışman beni mutlu ediyor’ gibi sözlerle yüreklendirilmesi, çocuğun daha çok çaba harcaması için onu motive eder, mücadele gücünü geliştirir.
 2. Ailedeki tüm bireylerin, kişisel sorunlarını, aile içi sorunlarını, başlarına gelen iyi-kötü olayları, anne babayı ve onu sevindiren ve üzen olayları konuşup paylaşabildiği düzenli toplantılar yapılmalı. Bu toplantılar aile içi uyumu ve huzurlu birlikteliği geliştirir.
 3. Sosyal muhakemesini geliştirmek için sorunu onun adına çözülmemeli, çözüm bulmasına yardımcı olunmalı, alternatifler üzerine düşünmesi sağlanmalı.
 4. Her çocuk diğerlerinden farklıdır. Aklınızdaki tek soru, ‘Çocuğum için en iyisi hangisi?’ olmalı. Yanıt size ve ailenize has olmalı. İçgüdülerinize güvenin.
 5. Çocuğun özellikle iyi olduğu konularda başka bir çocuğa yardımcı olması için öğretmeniyle görüşülmeli. İyi bildiği bir şeyi bir başkasına anlatabilecek konumda olmak, çocuğun başkalarıyla konuşma becerisini arttırır.
 6. Çocuğun mümkün olduğu kadar farklı sosyal ortamlarda bulunması sağlanmalı, değişik insanları, çevreleri ve ortamları tanıması için fırsat verilmeli.
 7. Çocuğunuza davranış eğitimi verirken olumlu yaklaşımları kullanarak istediğiniz davranışların oturmasına çalışın. Çocuğunuzun iyi davranışlarını hemen taltif edin. Ceza yöntemine ise başka hiçbir şey işe yaramayıp, çok çaresiz kaldığınızda başvurun.
 8. ‘Poposuna bir şaplak’ bile olsa, kesinlikle çocuğunuza vurmayın.
 9. Öfkelenen bir çocuğu sakinleştirmek için en iyi yol, dikkatini başka bir yöne çekmek. Kendini aynada izlemesini sağlayın.
 10. Çocuğun; duygu, düşünce ve inançlarını; açık dürüst ve başkalarının haklarını ihlal etmeden, karşısındaki kişiyi aşağılamadan, incitmeden ve ezmeye çalışmadan ifade etmesi sağlanmalı.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.