1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. İyi ki iktidarda değilsiniz
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi ki iktidarda değilsiniz

A+A-
Seçimlerin arkasından tek parti iktidarının çıkmamasıyla başlayan ama sonuçta yine tek parti iktidarından başka çıkar yol görünmeyen siyasette sular durulacak gibi değil. Çünkü ülkede iktidar var ama maalesef muhalefet yok. İktidarı şikayet edenler ise adı muhalefet olan siyasi partilerden başkaları değil.
Neden böyle düşündüğümü herkes biliyor. AK Parti iktidarı her türlü yüklenmiş gidiyor; hem de başarılı bir şekilde devam ediyor. Ama dün olduğu gibi bugün de muhalefeti görebilmek ne mümkün. Başarısızlıklarını kabullenip sessiz sedasız oturmanın dışında… En bariz ve açık örneğini gördük. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimlerinde bir araya gelemediler ve bir politika oluşturamadılar. Böyle olunca da her yerde olduğu gibi burada da AK Parti ipi göğüsleyerek yoluna devam etti.
***
Şimdi ne olacak? Olacaklar şimdiden belli. Cumhurbaşkanı’nın görevi tevdii etmesinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu usulünce siyasi partileri ziyaret ederek koalisyon ortağı arayacak ya da destek isteyecek. TBMM Başkanlığı seçiminde birbirine düşen muhalefet burada da sanırım çok iyi bir sınav veremeyecek. Keşke verseler ama pek kolay görünmüyor. Daha masaya oturmadan kırmızı çizgiler çizen muhalefetten ne beklemeliyiz ki?
İlk aşamada AK Parti ile CHP arasında bir koalisyon havası pompalandı. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Deniz Baykal’la görüşmesini bile pazarlığın bir parçası olarak gösterenler şimdi de TBMM Başkanlığı seçimindeki tutumu nedeniyle AK Parti ile MHP’nin ortaklığı üzerinde yorumlar yapıyorlar.
***
Koalisyonların ülke açısından çok faydalı olmayacağı çünkü demokrasimizin henüz o seviyeye ulaşmadığı ortada iken performansı yüksek bir hükümet beklemek zor. Ancak, tek parti iktidarı da görünürde olmadığına göre iş gene her zamanki gibi AK Parti’ye düşüyor. Kuracak azınlık hükümetini ve yeniden seçime giderek güvenoyunun gerçeğini TBMM’den değil milletten alacak.
Yapılacak seçim sonuçlarına göre de herkes kendisine yeni bir yön çizecek ve halkın isteğine göre yeni bir şekillenme ortaya çıkacak. Buradan da en büyük yine AK Parti’nin kapacağına inananların sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Ülkede başarılı bir hükümet için başarılı bir muhalefete ihtiyaç olduğu gerçeğine rağmen AK Parti muhalefetsiz bir ülkede başarılı olarak kendisine ayrı bir yer edinmiştir ve bunun karşılığını da millet vermiştir. Son seçimden gerekli dersler çıkarılarak kısa sürede yeni bir seçime gidilmesi ülke yararına olacaktır kanaatini taşıyorum.
Bir diğer ihtimal ise hükümet kurma çalışmalarının muhalefetin başarılarıyla kurulamaması üzerine 45 günün sonunda Cumhurbaşkanı tarafından seçime götürülmesidir ki sonuç çok farklı olmayacaktır. AK Parti, küçük rötuşlarla yeniden iktidara yürüme başarısını gösterecektir. Bu muhalefetten bir şey olmayacağı açıktır.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.