1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. İyi Olursa Bizim Kötü Olursa Kimin?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Olursa Bizim Kötü Olursa Kimin?

A+A-

Son bir yılda ihracatımız iyi arttı, ithalatımız azaldı. İhracatın ithalatı karşılama oranı da iyi yükseldi bu sayede. Gururlandık. Siyasetçilerimiz bu başarıya hemen sahip çıktı. Millet olarak sevindik. Çok az kişi sorguladı, bu başarı nasıl sağlandı?

*

Ülkedeki siyasi istikrar, çevreye, insana haklarına, kaliteye, müşteri memnuniyetine verilen önem, iş gücünün eğitim seviyesi, görgüsü, kültürü ve kaliteye katkısı gibi değerlerimizin seviyesi de ihracatın artışına yardım edecektir elbette ancak asıl etkiyi yapacak olan paranızın değeridir.

*

Genel bilgi olarak hatırlatmakta fayda var, ihracat yapacak kalitede üretim yapan bir sanayiniz varsa paranızın değeri anlam kazanır. Eğer paranız olması gerekenden daha değerli ise yabancı ülkelerin ürünleri size ucuz görünecektir, bu ithalatı artırır. Sizin ürünleriniz de ihracat yapabileceğiniz ülkelere pahalı görünür, bu da ihracatı azaltır. Eğer paranız olması gerekenden daha değersiz ise yabancı ülkelerin ürünleri size pahalı görünecektir, bu ithalatı azaltır. Sizin ürünleriniz de ihracat yapabileceğiniz ülkelere ucuz görünecektir, bu sayede yabancı ülkelerde sizin ürünlerinize talep artar, bu da ihracatı artırır.

*

Geçen yıl bu zamanlar paramız, Türk Lirası aşırı değer kaybetti. Düşmanı suçladık. Paramız mı değer kaybediyor yoksa diğer ülke paraları mı değer kazanıyor? Sorgulamadık! Paramız değer kaybediyorsa niçin değer kaybediyor? Sormadık! Döviz rezervlerimiz mi azaldı, cari açığımız mı arttı, dış borçlarımızı ödeme konusunda dar boğaza girme riski mi göründü, üretimimiz mi artmadı, teknolojik ürünlerde ithalata bağımlılıktan mı kurtulamadık, vs vs gibi soruları sormadan, düşman Türk Lirası’na operasyon çekiyor diye bağırdık çağırdık, dış mihrakları suçladık. Bir sonuç olarak artan faiz oranları üzerinden iç mihrakları suçladık. Bu davranışlar Türk Lirası’nın değer kaybına engel olamadı.

*
Ancak düşük değerli TL sayesinde ihracatımız arttı, hem de iyi arttı, ithalatımız azaldı. İhracatın ithalatı karşılama oranı yükseldi. Siyasetçilerimiz bu başarıya hemen sahip çıktı. Millet sevindi alkışladı. Çok az kişi sorguladı, peki düşük TL sayesinde gelen bu başarı ile övünüyoruz da başarının sebebini yok etmek için niçin çabalıyoruz? TL’nin değerini niçin yüksek tutmaya çalışıyoruz? Enflasyon ve yüksek faiz ile mücadele böyle mi yapılır? Olması gerekenden daha değerli bir para ile ihracat artışı nasıl sürdürülür?

*

Anladık, başarılar bizim… De böyle giderse, oluşabilecek kötü sonuçlar kimin olacak? Anlamadık, düşman düşmanlık etmek için vardır, düşmanı düşmalık etti diye suçlamak zaman kaybıdır! Düşmanın, bize zarar verecek şekilde düşmanlık edeceği açıklarımızı kapatmadan düşmanı suçlayarak nereye kadar gideceğiz? Selam ve dua ile..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.