1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İYİ Partili Yokuş’tan projeler
İYİ Partili Yokuş’tan projeler

İYİ Partili Yokuş’tan projeler

İYİ Parti Konya Milletvekili Adayı Fahrettin Yokuş, Konya için 28 ayrı proje hazırlattı. Yokuş, İYİ Parti’nin iktidara gelmesi halinde, projelerini başarıyla hayata geçireceklerini ifade etti.

A+A-

Tarım kenti olarak bilinen Konya’nın, en önemli sorununun yetersiz su kaynakları olduğunu dile getiren Yokuş, “Her geçen yıl Konya kuraklaşmaktadır. Bu nedenle sulu tarım alanları azalmaktadır. Konya'da metrekareye düşen yıllık yağış miktarı, dünya ortalamasının sadece 1/3 i kadardır. Türkiye genelinde metrekareye düşen yıllık yağış miktarının yarısı ise (1/2) kadardır. Konya ovasının, yıllık su ihtiyacı 15 milyar metreküptür. Konya 'ya yıllık yağışlarla düşen, Beyşehir gölü ve mavi tünel ile sağlanan toplam Su Miktarı 7 milyar tondur.

Konya ovasının yıllık asgari 8 milyar ton suya ihtiyaç vardır” dedi.

Konya'nın, tarımda hayatiyet bulabilmesi ve mevcut tarım üretimini en az 3’e katlayabilmesi için, Fırat ırmağından, yılda 8 milyar ton su aktarımına ihtiyaç olduğunu anlatan Yokuş, “Bilindiği gibi, Fırat su havzamızın yıllık su miktarı 55 milyar metreküptür. Bu suyun bir kısmı, GAP bölgemizi sulama ihtiyacını karşılamaktadır. Bir kısmı ise uluslararası anlaşmalar gereği komşu ülkelere verilmektedir. Tüketim fazlası 20 milyar ton suyun, 8 milyar tonluk kısmı, Konya'mızın sulu tarımda kullanacağı, su ihtiyacını karşılayacaktır. Fırat ırmağından, döşenecek boru hattı ile Konya havzasının ihtiyacı olan suyun getirilmesi halinde; Köy ve kasabalardan şehir merkezlerine göç duracak, hatta şehir merkezlerinden köy ve kasabalar geri dönüş (köye dönüş) başlayacaktır. İYİ Parti’nin İktidara gelmesi ile birlikte Fırat’tan Konya ovasının ihtiyacı olan suyun kısa bir sürede getirilmesi sağlayacağız. Ayrıca, tarım ve hayvancılıkta, İYİ Parti’nin vaat ettiği teşviklerin de hayata geçirilmesiyle Konya'mız tekrar Tarım kenti haline gelecektir” ifadelerini kullandı. (Konya’nın Sesi)

yokus-profil-resmi.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.