1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kaç Çeşit İnsan Var?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaç Çeşit İnsan Var?

A+A-

Bilim insanları kişilikleri açısından insanları dört gruba ayırmış; sıradan, çekingen, bencil ve rol model. Bence de insanlar dört çeşittir ama birçok değişik dört çeşit. Bu haber bana iki hikâyeyi hatırlattı. Birisi şöyle;

*

Bir varmış bir yokmuş. Bir zamanlar bir toplumda dört çeşit insan varmış, bunlar; Birisi, Herhangi biri, Hiç kimse ve Herkes olarak adlandırılırmış.

*

Her toplumda olduğu gibi bu toplumda da toplum için yapılması gereken bazı işler varmış. Ancak bu toplumda, Herkes nasıl olsa Birisi'nin bu işleri yapacağını düşünürmüş.

*

Aslında bu işleri Herhangi biri de yapabilirmiş ama nedense, o işi Hiç kimse yapmamış. Birisi buna çok kızsa da Hiç kimse üzerine almamış. Çünkü bu işler Herkes'in işiymiş.

*

Herkes, Herhangi biri'nin yapabileceğini “düşündüğü” ama yapılmazsa Herkes’in acı çekmesine sebep olacak bu işleri Hiç kimse’nin yapmayacağının farkında değilmiş.

*

Bir gün hiç beklemedikleri bir bela ile karşı karşıya kalmışlar. Birisi çok sert tepki vermiş, bağırmış, çağırmış, tehditler savurmuş. Herkes o tepkiyi çok beğenmiş, rahatlamış ve alkışlamış.

*

Sonuçta yaşadıkları belanın Herhangi biri’nin yapabileceği işleri Hiç kimse’nin yapmaması yüzünden başlarına geldiği ortaya çıkmış ve Herkes, Birisi'ni suçlamaya başlamış, hain demiş, kalleş demiş, işbirlikçi demiş kendi kendini rahatlatmaya devam etmiş.

*

Suçlanan birisi buna itiraz etmiş, böyle birbirini suçlayarak olmayacak demiş. Toplanıp suçluyu aramaya başlamışlar ve sonuçta suçluyu bulmuşlar. Suçlu, meğerse düşmanmış. Böylece Hiç kimse bu sorunda benim de bir sorumluluğum olabilir mi diye sorgulamamış. Sorgulamadığı için kendisinde olması muhtemel yanlış ve eksikleri fark edememiş.

*

Suçlu bulunduğu için Herkes rahatmış, mutlu olmuşlar. Bu rahatlık ile Herkes’in yapabileceği işi Hiç kimse yapmadığı için başlarına gelen belayı ve yaşadıkları acıları unutmuşlar… Taa ki yapılmayan işler yüzünden başlarına yeni bir bela gelinceye kadar…

*

O bela gelince ne olmuş dersiniz? Efendim? … Ne olmuş?...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.