1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kaçak Tüp Bomba Gibi
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaçak Tüp Bomba Gibi

A+A-

Kış mevsiminin gelmesi ve havaların soğuması sonucu kaçak doldurulan tüp kullanımı artıyor. Nedeni ise belli. Özellikle yerleşim alanlarının dışında kalan kırsal kesimde tüp fiyatlarının pahalı olmasından dolayı bazı vatandaşlar kaçak doldurulan tüplere rağbet ediyor. Bu tür tüpler bombadan farksız olduğu gibi, ölüme davetiye çıkarmak anlamına gelir. Resmen evinde vatandaşlar bombayla yaşıyor. Peki, ne yapmak gerekir sorusuna gelince de, sağlığımıza, kendimize ve ülke ekonomisine zarar verecek olan bu tüplerin kullanımından vazgeçmeliyiz. Bu konuda geçen günlerde bir açıklama yapan Kongaz A.Ş. Genel Müdürü Osman Keleş’in uyarısı önemli. Keleş, “Kaçak işletmelerden doldurulan tüpler ucuz olması nedeniyle tüp dolumu yaptıran vatandaşlar, evlerinde adeta bombayla yaşıyorlar. Ruhsatsız olarak dolumu yapılan tüpler hiçbir güvenlik kontrolünden geçirilmeden piyasaya sunulmakta” diyor. Keleş, açıklamasında kaçak doldurulan tüplere rağbet edilmemesi yönünde bizleri haklı olarak uyarırken, insanların bile bile ölüme davetiye çıkarmaması gerektiğine dikkat çekiyor. Ucuz diye canımızı ve malımızı tehlikeye atmamamızı yönünde ikazda bulunuyor.
***
Aslında kaçak doldurulan tüpler sanıldığı gibi ucuz da değil. Nedenini gelince, bu tüplerdeki dolumlar kilogram bazında. Litre bazında değil. Ekonomik anlamda hiçbir avantaj elde edilmiyor. Normal bir bayiden alınan tüpler ruhsatlı ve sigortalı iken, bu tür tüplerde sigorta kapmasına girmemekte. Allah göstermesin bu tür tüplerin patlaması sonucu çok büyük can ve mal kaybımız olabilir. Can ve mal kaybı yaşamak istemiyorsak yapacaklarımız belli. Öncelikle kaçak doldurulan bu tür tüplere itibar etmemeliyiz. Hala kaçak dolum tüp kullanıyorsak bundan biran önce vazgeçmeliyiz. Standartlara uygun ve güvenlik kontrollerini tam olarak uygulayan firmalardan tüp ihtiyacımızı görmeliyiz. Aldığımız her tüpün güvenlik bandı olup olmadığına bakmalıyız. Ahlaken ve etik olarak uygun olmayan malımızı, canımızı ve ekonomimizi olumsuz etkileyecek olan bu davranıştan kaçınmalıyız. Vatandaşların yapması gereken başka bir konuda çevremizdeki kaçak ve ruhsatsız tüp dolumu yapan yerlere yetkililere bildirmek.
***
Sonuç olarak her konuda olduğu gibi, kaçak doldurulan tüplerin kullanılmaması konusunda sorumluluk bilinçli vatandaşlarımıza düşüyor. Çevremizde, konu komşumuzda, ailemizde bu tür tüpleri kullananları hemen uyaralım. Unutmayalım ki, iş işten geçtikten sonra yapılan hiçbir şeyin kıymeti olmaz. Kaçak dolum ve beraberinde ki riskler, sadece insanımızın duyarlılığıyla önlenebilir. Öyle ise bugünden itibaren üzerimize düşeni yapmaya başlayalım.
Kaçak doldurulan tüpleri kullanmamakla hem ahlaki davranırken, hem de can ve mal kaybı yaşanmaması için iyi bir davranış sergilemiş oluruz. Ne derseniz? Hala kaçak doldurulan tüp kullanıyorsak, bugünden itibaren bundan vazgeçebilecek miyiz? Bunu başarmak zor olmasa gerek. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.