1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kadın çiftçilerimizin alın teri boşa akmayacak
Kadın çiftçilerimizin alın teri boşa akmayacak

Kadın çiftçilerimizin alın teri boşa akmayacak

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, tarımın temelinin kadın olduğunu ifade etti.

A+A-

 Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi

Prof. Dr. Süleyman Soylu, tarımın temelinin kadın olduğunu ifade ederek, “Özellikle dağlık alanlardaki köy ve mahallelerde üretim yapmaya çalışan çiftçilerimizin ürünlerine katma değer kazandırılmalı. Bu projelerle inşallah çiftçilerimizin alın teri boşa akmayacak” dedi.

 Mehmet Günnar

KOP İdaresi Başkanlığı, Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Meram Ziraat Odası’nın ortaklaşa yürüttüğü ‘Güneşin Işığı-Kadının Emeği’ projesinin kapanış töreni gerçekleştirildi. Kayhüyük Mahallesi’nde düzenlenen törene Meram Kaymakamı Resul Çelik, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyfettin Baydar, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu, KOP Kalınma Dairesi Başkanlığı Koordinatörü Ümit Yorgancılar, Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürü Niyazi Emrah Çerez, Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, çok sayıda kadın çiftçi ve vatandaş katıldı.

Eğitim ve bilinçlenme

Tarımda eğitime ve bilinçlenmeye oda olarak çok önem verdiklerini ifade eden Başkan Ataiyibiner, “Meram Ziraat odası olarak vatandaşlarımıza tarımsal danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra ürettikleri ürünlere katma değer kazandırmaya çalışıyoruz. Çiftçilerimizin bir yılın emeğinin Pazar payını artırmak istiyoruz. Üretilen ürünler Meram Belediyesi’nin verdiği destek ile belediye standında satılacak. Organizasyon hazırlıkları devam ediyor” dedi.

kadin-ciftcilerimizin-alin-teri-bosa-akmayacak-(8).jpg

Katma değer kazandırılacak

Tarımın her zaman arkasında kadınların olduğunu ifade eden Soylu ise, “Tarımın temeli kadındır. Eğer tarım kalkınacaksa bu el birliği ile olacak. Özellikle dağlık alanlardaki köy ve mahallelerde üretim yapmaya çalışan çiftçilerimizin ürünlerine katma değer kazandırılmalı. Bu projelerle inşallah çiftçilerimizin alın teri boşa akmayacak” diye konuştu.

630 saat eğitim

Güneşin Işığı-Kadının Emeği Projesi hakkında bilgi veren Çerez de, “Projeye, Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile KOP Kalınma Dairesi Başkanlığı 2016 Tarımsal Eğitim ve Yayım Mali Destek Programı kapsamında 47 bin 157 lira bütçe ayırmıştır. 2016’dan 2018’e kadar 14 mahallede yaklaşık 300 önder kadın çiftçi ile ortaklaşa uygulama yaptık. Proje süresince 14 mahallede 210 saat teorik, 420 saat uygulamalı eğitim yapıldı. Kadın çiftçilerimizin kullanması için 75 kurutmalık tezgah, 14 alüminyum ayaklı kurutma askısı olmak üzere, kurutma sırasında kullanılacak malzemeler dağıtıldı. Böylece yöre halkının uygulayarak ve gözlemleyerek bilgi, becerilerini artırmaları amaçlandı. Bayanların işgücü değerlendirilerek ev ekonomilerine katkıda bulunmaları sağlandı” ifadelerini kullandı.

Refah seviyesi artacak

Çiftçilere ilk önce bilgiyi aktarmayı amaçladıklarını belirten Baydar ise, “Önce bilgiyi aktaracağız. Daha sonra üretimde değer zinciri oluşturacağız. En sonunda da geliri artırarak çiftçilerimizin refah seviyesini yükselteceğiz” dedi.

Pazar payı yükseliyor

Her başarılı projenin arkasında kadınların olduğunu dile getiren Yorgancılar, projelerle birlikte yerli üretim olan ürünlerin katma değer ve pazar paylarının artırılacağını ve çiftçilerin refah düzeyinin daha iyi seviyelere çekileceğini söyledi.

Program sonunda protokol, kadın çiftçilerin kendi üretimi olan kurutmalıkları ve gıdaları gezerek bilgiler aldı.

kadin-ciftcilerimizin-alin-teri-bosa-akmayacak-(7).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.