1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Kadın Dediğin-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Dediğin-1

A+A-

Ceberrut idare başörtülü kızları, sakallı erkekleri üniversite kampüslerinden dışladığı yıllarda uyanan hassasiyetler, Türkiye’yi sürüklenmekte olduğu yanlış sahilden döndürüp bu günlere getirirken ne çok şey değişti! 60’lar, 70’ler, 80’lerde uygulanan başörtü zulmü karşısında, “Uzaya füze yolladınız da bacımın başörtüsüne mi takıldı” diyen zümre içinden bugün, “Kızların okutulmasına yönelik” eleştirilen yükselmesi ne hazin! “Sübhane’den Elemtere’ye kadar öğrensin yeter, okumak kız çocuğunun neyine” diyen bir zihniyetin çocuğa, insanlığa ve en önemlisi İslam’a ne getirisi olabilir ki? Bir de kimilerinin çıkıp, ‘Üniversiteleri fuhuş yuvası, çalışan kadınları fuhuş objesi’ olarak göstermesi, suçlaması yok mu! İslam’da, Yüceler Yücesi Peygamber Efendimizin huzurunda kadın nedir, buyurun bir görelim.

***

Hazreti Peygamber Efendimiz, kendisine gelen ilk vahyi eşi Hz. Hatice’ye anlattığında, analar anası ilk iman eden insan oldu. Kızları ile halaları Safiye, Ervan, Atike ve Ümeyye’de onu takip etti. Hz. Hatice, kâinatın efendisinin ilk destekleyicisi ve tebliğde ilk yardımcısıydı. Güziyye Hatun Mekke’de tebliğ faaliyetlerinde bulunan bir başka kadındı, Habeşistan hicreti sırasında Habeşli insanlara tebliğde bulunan da Habibe binti Ebi Süfyan’dı. Hz. Ömer, Atike bint-i Zeyd’e evlenme teklifinde bulunduğunda, “Hiç bir surette bana el kaldırmazsan ve beni mescitten men etmezsen seninle evlenmeyi kabul ederim” cevabını aldı; evlendiler. Zaten Resulullah’ta  “Kadınları mescitlerden men etmeyin” buyurmuştu. (Buhari, Sahih) Kadın, Hz. Peygamberden sonra İslam’ın ilk sancaktarı ve ilk öğretmenidir.

***

Medine’de Müslüman kadınları gasletme işleri Müslüman kadınlar tarafından yapılırdı. Ümmü Atiye, Resulullah’ın (s.a.v) kızı Ümmü Gülsüm’ü de ebedi yolculuğa hazırlayan gassaldır. Esma binti Üneys isimli hanım devrin cenaze yıkayıcılarındandır ve kapalı tabutu ilk üreten kişi olarak bilinir. Esma hatun bu sanatı Habeşistan’da öğrenmiş ve İslam toplumuna taşımıştır. (İmam Malik, Muvatta) Kadın, İslam âleminde araştırmacıdır, sanatkârdır, mucittir.

***

Yüce Peygamber Efendimizin ilk eşi Hz. Hatice ticaret erbabıydı, Mekke dışına ticaret kervanları gönderir mal alır satardı. Medine’nin Ben-u Kaynuka Çarşısı’nda Müslüman kadınların ticaret yaptıkları da kaynaklarda belirtilir. Ticaretle uğraşan Kâile el-Ammariye’nin Resulullah efendimizle 'ticaret ahlakı’ üzerine yaptığı sohbetler de bilinir. Efendimiz devrinde attarlık yapan kadınlar vardır. Mülkiye Ümmü Saib es-Sakafi ve Ebu Cehil’in annesi Esma binti Muharebiyye’nin, Medine’ye hicret ettikten sonra attarlık ile uğraştıkları kayıtlarda belirtilir. Kadın İslam âleminde esnaftır, tüccardır.

***

Son Nebi, ‘Toplumun genel ahlakı ve kamu düzenini koruyup denetlemek amacıyla’ ‘Hisbe Teşkilatı’nı kurdu ‘muhtesip’ ismi verilen memurlar görevlendirildi. Semra binti Nuhayk es-Sa’diye'de Hisbe Teşkilatı’nda görev yapan kadınlardan biriydi. Elinde kamçıyla çarşı-pazar dolaşıp denetleme yapan kadınları tarih nakleder. Ayrıca, mescit temizliğini üstlenen iki kadın vardır. Herek ve Mihcane bu göreve tayin edilmişti. (Buhari, Sahih, Kitabu’salat) Kadın, İslam âleminde devlet adamıdır, memurdur.

***

Dericilik sanatı devrin gözdesiydi ve bu işi yapanlar arasında kadınlar da vardı. Hz. Peygamberin eşi Zeynep binti Cahş, Hz. Cafer’in eşi Esma binti Üneys, Abdullah b. Mesud’un eşi Reyta binti Abdullah deriden mest, ayakkabı ve kıyafetler, yer sergileri, minder yüzleri, perdeler, yiyecek saklama tulumları su kırbaları üretirdi. (Muslim Sahih-i Muslim; Kitabu’n-nikah) Kumaş dokumacılığı da yaygın meslekti. Kadınlar yünden ipler eğirir ve kumaş dokuyarak kıyafetler üretirdi. Hz. Hatice’nin siyahi bir kadın berberi olduğu nakledilir. Keza; Hz. Aişe’nin de saçlarını bir kadın berbere yaptırdığı da kayıtlarda geçmektedir. Kadın, İslam âleminde esnaftır, sanatkârdır.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.