1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Kadın Dediğin-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Dediğin-2

A+A-

İslam tarihinin ilk resmi hastanesi olarak kabul edilen Tedavi Çadırı, Resulullah tarafından kurulduğunda görev alan tabipler kadındı. Şifa çadırında Eslem kabilesinden Kuaybe/Rufeyde bint-i Sa’d b. Utbe, Hz. Cafer’in, Habeşistan’da doktorluk ilmi öğrenen, Hindistan ve Yemen’den getirtilen bitkileri ilaç haline getirmeye mahir eşi Esma bint-i Üneys, Ümmü Seleme, Hz. Aişe, Halide bint-i Enes, Esma bint-i Ebu Bekir’de vardı. Esma bint-i Ebu Bekir hummalı/ateşli hastalıklar, Eş-Şifa binti Abdullah deri hastalıkları tedavisinde mahir birer hekimdi. Hz. Peygamber efendimizin vefat edip etmediği konusunda tereddütler ortaya çıktığında Esma bint-i Üneys iki cihan güneşi Efendimizi muayene ederek vefat ettiği teşhisinde bulunmuştur. Abdurrahman b. Avf’ın annesi eş-Şifa, Safiye binti Abdulmuttalib ve Ümü Rabbi'de kutlu devrin meşhur ebeleridir. Ümmü Amr ve Ümmü Atiyye’yi de unutmayalım. Kadın İslam âleminde şifaya memur hekimdir.

***

Zeyd b. Harise’nin eşi Ümmü Mübaşir’in hurma bahçesi vardı ve burada çalışarak geçimini sağlardı. Hz. Peygamber Efendimizin bazı günlerde, namaz dönüşü sırasında Ümmü Mübaşir’in bahçesine uğrayıp sohbet ettiği rivayet edilir. “Bir Müslüman bir ağaç diker veya ekin ekerse ve bunlardan insan, kuş veya vahşi hayvanlar yerse bu kendisi için sadaka olur” müjdesini Ümmü Mübaşir’in bahçesinde ifade etmiştir. (İbn Hanbel, Müsned) Kadın İslam âleminde çiftçidir, ziraatçıdır.

***

O günkü toplum için normal olmasa da, İslam’ın yayılmasıyla kadınlar elçilik-arabuluculuk gibi konuma sahip oldu. Hicretten sonra Hz. Peygamber efendimize elçi olarak gelen Müslüman kadınlar vardır. Mekke’nin fethi sırasında, Müslüman olan İkrime b. Ebu Cehl’in eşi Ümmü Hakem, Safvan b. Ümeyye’nin eşi el-Bağmiye bint-i Muaz, Fatma bint-i Velid b. Muğire, Hint bint-i Munebbih eşleri hakkında Hz. Peygamber efendimize elçi olarak gelmiştir. Kadın İslam âleminde elçidir, arabulucudur.

***

Kadınlar, Hz. Peygamberimizin bazı savaşlarına da katıldı. Bedir Savaşı’nda yaralanarak gazi olan Ümmü Ammare yaklaşık bir yıl tedavi gördü. Uhud Savaşı’nda Safiye bint-i Abdu’l-Muttalip, düşmanın Hz. Peygamberin etrafını kuşattığını görünce kılıcını eline alıp onlarla savaştı. Hayber Savaşı’nda Ümmü Eymen yaralanarak gazi oldu. Ümmü Süleym, hamile olduğu halde, bunu gizleyerek Huneyn Savaşı’na savaşa katılıp düşmanla savaştı. (Muslim, Sahih, Kitâbu’l-Cihâd,c. III) Savaşa katılan kadınlara halifeler döneminde de rastlanır. Esma binti Yezid, Yermuk savaşında çadır direğini alarak Rum askerleriyle mücadeleye girmiş ve kahramanlık destanı yazmıştır. Aynı savaşta Hasana binti Ammar’ın kılıcıyla cenk ettiği tarih kaynaklarında mevcuttur. Kıbrıs çıkarmasında şehit olan Ümmü Harem’i unutmayalım. Kadın İslam âleminde mücahidedir, askerdir, gazidir, şehittir.

***

Hülasa; Peygamber Efendimizle birlikte kadın, hayatın her alanında yer almış, aile içi görevlerinin yanında toplumsal sorumluluklar da üstlenmiştir. Bütün bunlar, İslam’ın ve son Peygamber Hz. Muhammed’in (S.A.V.) kadınlara bakış açısının göstermektedir.

***

Bir örnek de kadın tacizi üzerine verelim. Müslüman bir kadın, Ben-u Kaynuka Çarşısı’nda getirdiği hayvan sürüsünü sattıktan sonra bir yerde dinlenirken Yahudi erkekler, fark ettirmeden kadının elbise ucunu sırtına dikerler ve kadın ayağa kalkınca vücudunun bir bölümü açılır. Yahudiler bu manzara karşısında alay edip eğlenirler. Durumu gören bir Müslüman erkek, eğlenenler arasında bulunan Yahudi bir kuyumcuyu öldürür. Olaylar büyür, bir araya gelen Yahudiler o Müslümanı öldürürler. Olay, hicretin ikinci yılında yaşanan Beni Kaynuka Savaşı’nın sebepleri arasında sayılır.

***

İslam’da kadın budur. Öğretmen olup öğretmiş, hekim olup şifa vermiş, işçi olup tarım yapmış, tüccar olup kervan kurmuş, günü geldiğinde kılıç kuşanıp savaşa gitmiştir. Bugün konuşulanlara bakınca insan ‘nereye gidiyoruz’ diye sormadan edemiyor. Kırmayın, üzmeyin onları; ayaklarının altındaki Cenneti titretmeyin!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.