1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kadın girişimciler Cesur ve Başarılı
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın girişimciler Cesur ve Başarılı

A+A-

Ekonomik büyüme ve kalkınmanın unsurlarından birisi olan girişimciliğe son yıllarda önem verilirken, çok başarılı yatırımlar ve hizmetler de beraberinde oluşuyor.

Rekabete dayalı özel girişimcilik ne kadar gelişirse ekonomik olarak refah o derece yükselir.

Gelişmekte olan ülkeler arasında girişimcilik ekonomik hayata önemli katkılar sunarken, ülkemizde de önemli bir rol üstlenmektedir. 

Hemen hemen birçok sektörde başarılı girişimcilik örneği sergilenen ülkemizde ve şehrimizde ekonomik hayata oldukça önemli kazançlar sağlanmaktadır.

Son yıllarda kadınlar arasında yaygınlaşan girişimcilik yeni iş ve ekmek kapısı haline gelmiş durumdadır.

Bu sevindirici bir gelişme olup, günümüz Türkiye’sinin önemli sorunlarından birisi olan istihdam daralmasına da bir çözüm olacaktır.

Bundan dolayı da girişimciliğe daha çok önem verip, yaygınlaştırmalıyız. 

Ülke olarak girişimciliğe daha çok destek verirken, her yönüyle de önünün açılmasında kazanan bizler ve ülkemiz olacaktır.

***

Son yıllarda tüm sektörlerde girişimcilik önemli bir uygulama olarak görülürken, her geçen günde başarılı yatırımlar ve hizmetler beraberinde gelişiyor.

Özellikle kadın girişimcilerimizin başarıları giderek artıyor. Güzel projelerde geliştiriyorlar.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) bu konuda önemli çalışmalar yapıyor.

Çeşitli kurumlarla projeler geliştirirken, kadın girişimcileri teşvik etmek ve cesaret vermek içinde yarışmalar düzenliyor.

Bunlardan birisi de KAGİDER, Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi işbirliğiyle bu yıl 10. kez gerçekleştirilen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışmasıdır.

Yarışmada ülkemizin birçok ilinden girişimci kadınlara ödüller veriliyor.

Yarışmaya katılanların özelliklerine ve başarı öykülerine bakınca ilginç sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Yarışmaya katılan kadınların yüzde 85’i çevresindeki kadınları girişimcilik konusunda etkiliyor. Yüzde 30’u, elde ettikleri ek finansman etkisiyle başarılı olurken, örnek alınıyorlar.

En önemlisi de her yıl birbirinden güzel başarıları yakalayan kadınların krizi fırsata çevirmeleri ortaya çıkıyor.

Ülkemizde 110 bine ulaşan kadın girişimci sayısı hiçte küçümsenecek bir sayı değildir. Bu sayı önümüzdeki yıllarda da 200 binin üzerine çıkabilir. 

Yapılan araştırmalara göre kadın girişimcilerin yüzde 82’si hizmet sektöründe faaliyet gösterirken, yüzde 40’ı ticaret ve satış alanında yoğunlaşırken, yüzde 70’i ise mikro işletme sahibidir.

Bu kadınların yüzde 75’i işlerini 2000 yılı ve sonrasında kurarak bugünlere getirmiştir.

Cesur ve başarılı kadınlar sayesinde iş dünyasındaki kadın profili 10-15 yıl öncesine göre daha da güçlüdür.

***

Şehrimizde de Konya Kadın Girişimci Masası (KAGİM), Konya Ticaret Odası tarafından Sivil Toplum Diyalogu - AB - Türk Odaları Forumu AB - Türkiye Odaları Ortaklık Hibe Programı çerçevesinde KTO Etüd-Araştırma Servisi bünyesinde kurulmuş ve 15 Haziran 2009 tarihinde resmen faaliyete geçmiştir.

Şehrimizin merkezi, ilçeleri ve bölgesi dâhil olmak üzere çalışan kadınların sorunlarını çözebilmeleri için yol gösteren, kendi işini yapan başarılı kadınları teşvik eden, girişimci olmak isteyen kadınların iş kurmalarını kolaylaştıran ve genel olarak kadın girişimciliğini etkili ve nitelikli bir şekilde destekleyen ve ayrıca ulusal düzeyde bu alanda etkili bir hizmet sağlayıcı modeli oluşturan bir İş Geliştirme ve Destek Masası olmak amacıyla çalışmalar yürütüyor. 

Bugüne kadar Konya Kadın Girişimci Masası’na iş kurma amacıyla eğitim, bilgilendirme ve danışmanlık desteği almak için başvuran girişimci olmak isteyen kadınların sayısı 142’ye ulaşmıştır.

Bu kadınların 76’sı KAGİM’in bugüne kadar 3 kez düzenlediği “İş Fikrimi Nasıl Hayata Geçirebilirim” eğitimlerine katılmıştır.

Eğitimler sonunda katılımcılara Konya Ticaret Odası tarafından onaylanan katılım sertifikaları verilmiştir.

Diğer taraftan TOBB bünyesinde kurulan Kadın Girişimci Kurulu (KAGİK) çerçevesinde her ilde o ilin kadın girişimci kurulu oluşturulması planlanmıştır.

Bu bağlamda 2008 yılı Mart Ayında kurulan Konya Kadın Girişimci Kurulu (KAGİK), Konya merkez ve ilçelerde dâhil olmak üzere toplam 40 adet üyesiyle çalışmalarına başlamıştır.

Bu kurulunda ana amacı; kadın istihdamının nicelik ve niteliğini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektir. Kurulun koordinasyonu Konya Ticaret Odası tarafından yürütülüyor. 

Konya KAGİK, ilimizde girişimci olmak isteyen kadınlara destek olmak amacıyla AB projesi kapsamında kurulan Kadın Girişimciler Masası’nın (KAGİM) da doğrudan destekçisi olmuş ve bu çerçevede ortak olarak çeşitli eğitimler ve seminerler düzenlenmiştir.

TOBB Konya İl Kadın Girişimcileri listesinde değişik sektörlerden 179 kadın bulunuyor.

Gelinen noktada krizi fırsata çevirip, işe ve yatırıma yönelen girişimci kadınlarımızı kutlamak gerekir.

Cesur ve başarılı olan girişimci kadınlarımızın çalışmalarında yanında olup, desteklemekte önemlidir.

Bizlere düşen görevde bu olmalıdır. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.