1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kadın Müftü Olur mu?-1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Müftü Olur mu?-1

A+A-

 

İnternet sayesinde iletişim kolaylaştı, sosyal medyanın gelişimi ile herkes her bilgiye her an ulaşabilir hale geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, ‘kadın müftü’ yardımcısı uygulaması hakkındaki tartışmalar sosyal medyanın bir kısmında tozu dumana katıyor. Öyle yorumlar var ki, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı dini bozmakla suçlayandan tutun da, bir kadın ile aynı ortamda çalışmak zorunda kalan erkek müftülere ağıt yakanlara kadar, akıllara zarar yorumlar…

*

Müslümanlar, Allah’ın Kuran-ı Kerim’de en çok tekrar ettiği emir yani farz olan “düşünmek” üzerinde yeterince düşünmediler. Düşünme tekniklerini geliştirmediler. Okumak, anlamak ve öğrenmek yerine dinlemek ve kanmayı seçtiler. İnanarak değil de kanarak iman edenlerin din konusundaki yorumları da akıllara zarar oluyor ister istemez.

*

İslam dini 14 asır önce indiğinde, ilkel ve cahil insanlar (ki bunların ruh ve zihin gelişimi açısından eşref-i mahlukat seviyesinde insanlığı şüphelidir) kadına değer vermezdi. İslam dininin indiği coğrafyada yaşayan Araplar da cahiliye döneminde aynı durumdaydı, hatta bunlar kadına yaşam hakkı bile vermez, fazla olduğunu düşündükleri kız çocuklarını ya öldürürler ya da aileden atarak başka ailelere verirlerdi.

*

İşte bu kadar değersiz görülen kadına 14 asır önce getirdiği haklar ile İslam dini tarihin en büyük ihtilali ve aydınlanmasıdır… Ancak bazıları Müslüman mintanı’ giyerek, İslam’ın getirdiği hak ve kuralları, işlerine geldiği gibi çarpıtarak uygulamış ve bazı cahiliye Arap geleneklerini devam ettirmiştir. Bunlara kananlar da az değildir. Hatta İslam dininin inmesinden sonraki asırlarda bile cahillikte inat eden Hristiyanlar da “kadının ruhu var mı, yok mu?” tartışmasını ruhban sınıfı seviyesinde sürdürmüştür.

*

Düşünmeyen, gelenekçilik ile gericilik arasındaki farkı anlamadan, gelenekçi görüntüsünde gericilik yapanların, 14 asır önce kadına haklar getiren, toplumda statü ve değer veren İslam dininin nasıl bir yenilik, nasıl bir aydınlanma ve nasıl bir devrim olduğunu anlamalarını beklemek zordur. Günümüzde de İslam öncesi ilkel ve cahil geleneklere sarılanlar, bu gelenekleri Arap ülkelerinden geldiği için İslam zannedenler de maalesef az değildir. Bunların dini anlama ve uygulama şekillerinin İslam’a hizmet ediği de şüphelidir.  Pazartesi devam edeceğiz. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.