1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kadın Müftü Olur mu?-2
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Müftü Olur mu?-2

A+A-

Geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyorum… Çünkü bunlar “inanmak ile kanmak” arasındaki farkı anlayacak kadar düşünmezler, kolaycıdırlar, anlamadıkları şeyleri anlamak için düşünmeye ve öğrenmeye çalışmak yerine, anlamadıkları şeyleri inkar etmeyi ve anlamadıkları kişileri dışlamayı, düşmanlaştırmayı tercih ederler… Bunların nefsleri “yanılmış veya kandırılmış olabilecekleri” ihtimalini bile düşünmelerine izin vermez… Bu halleri sebebi ile bunlar Arap geleneklerini, İslam dinine karıştıranlardır.

*

Araplar, İslam öncesi çağda kız çocuklarını kuma gömecek kadar cahil değil de kız çocuklarına “okuma-yazma öğretecek” kadar gelişmiş olsalardı, bugün kadınlar hakkında böyle aşağılayıcı tartışmalar olur muydu? Cahiliye alışkanlıkları üzerine kurulan anlayıştan kurtulmak için dinin esas kaynaklarını anlamaya çalışmak yerine, hurafeyi din diye anlatma hatasına devam etmek, kolaycılığa kaçmak Müslümanların en acı verici hatasıdır. Bu hatadan kurtulmanın yolları aranmalıdır… Dünyayı aydınlatan ve yöneten müslümanlar 12. asırda ne oldu da durakladı? Sonra geriledi ve 17. asırdan sonra dünya hakimiyetini hepten kaybetti ve sonunda esir, sömürge haline düştü… Niçin?

*

Bunları sorgulamak, anlamak ve İslam hakikatini ortaya çıkarmak için çalışmak yerine nefslerinin hoşuna giden şeylere kananlar yüzünden bugün İslam dünyası, aynen hristiyanların 5-6 asır önce yaptığı ilkel tartışmaları devam ettiriyorlar… Ve öyle tipler var ki müslüman görüntüsünde hoca maskesi takarak diyanet işleri başkanlığına beddua ediyor, takipçilerini kışkırtıyor… Bunların bedduayı bırakıp, öncelikle kendilerini tanımaları gerekmez mi? Çünkü;

 - İslam dini ile Arap gelenekleri arasındaki farkı, fark edemiyorlar.

 - Hurafe ile dinin hakikatini ayırt edemiyorlar ve din diye hurafeye sarılıyorlar.

 - Dinin hakikatini ortaya çıkarmak için hurafeye karşı savaşanları, dine karşıymış gibi anlatıyorlar ve anlatanlara kanıyorlar...

- Bunlar, müslümanlaşmaya çalışırken fark etmeden Araplaşıyorlar. Hem de bazı cahiliye Arap geleneklerini din zannediyorlar… “Zannın bir kısmı günahtır” bilmiyorlar.

*

Onların beddualarına karşı; erkek olarak doğan ama nefsine hükmedebilecek, iffetini koruyabilecek kadar "adam" olamayan, adam olmaya çalışmak yerine her sorunda kadını suçlayan ve kadını dışlayanları Allah'ım islah ve iflah etsin diyorum… Allah bunlara verdiği akıl ve beyni, vicdanı ile kullanmayı nasip etsin….

Bitmedi, devam edeceğiz inşallah. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.