Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın ve Seyahat

A+A-

Siz bu yazıyı okurken biz yaklaşık dört bin beş yüz kilometre (4500 km) uzaktaki Porto şehrinde olacağız inşallah. Avrupa kıtasının en doğusundan en batısına ya da Asya kıtasının batı ucundan Avrupa kıtasının en batı ucuna… Yani kıtadan kıtaya, bir gün bile sürmeyecek, üç beş saatlik bir yolculuk.

*

Daha uzaklara gidenler de olacaktır. Belki o yolcular arasında yalnız başına seyahat eden kadınlar da vardır.

*

Mealen “yanında kocası veya yakın akrabalarından bir erkek olmayan kadın, yalnız başına bazı kaynaklara göre bir günden fazla bazı kaynaklara göre üç günden fazla yolculuğa çıkamaz” diyen hadis-i şeriflere dayanan alimlerimizin yorumları sonucu 90 km sınırı İslam Fıkhı’na bir hüküm olarak girmiş. Çünkü o günün şartlarında sabahtan akşama kadar yapılabilecek en uzak yolculuk bu kadar. Deve kervanının hızı, koşan atın hızı farklı olmakla birlikte 80 km veya 90 km alimlerimizin üzerimde ittifak ettiği bir mesafedir.

*

Bu durumda fıkıh kaynaklarına geçen 90 km sınırında da bir yanlışlık yoktur. Yanlışlık, sağlıklı bir sonuca ulaşmak için tartışma ve müşavere gerektiren konularda, kendi anlayabildiği kadarı ile “doğru bilgiler üzerinden konuşarak, müslümanları kasten veya bilmeden yanlış yola” saptıranlardadır… Kız çocuklarının nikahlanma yaşı konusunda da benzer bir saptırma vardır. Dönelim yalnız bir kadının kendi başına yolculuğuna;

*

O günün şartları ile bir günde en çok 90 km gidilebilirdi ve geceyi geçirmek için mola verilen hanlarda ayrı oda yoktu, ayrı tuvalet, ayrı banyo yoktu. Kendi başına bir kadın için yanında onu koruyacak bir erkek yoksa, can, mal ve beden güvenliğini sağlayacak hiçbir şey yoktu.

*

Bugünün şartları ile bir günde değil 90 km 9 bin km uzağa bile gidilebilir ve gidilse, mevcut seyahat ve konaklama imkanları sayesinde kendi başına yolculuk eden bir kadın için fazladan bir güvenlik sorunu yoktur. Günümüz şehirlerinde, şehir içinde yolculuk eden bir kadın taciz, tecavüz, gasp, cinayet açısından şehir dışına yolculuk eden kadından daha fazla güvende değildir… Sorun yolculuk veya yolculuğun mesafesinde değildir.

*

Sorun ‘doğru bilgiler ile müslümanları yanlış yola’ saptıranlardadır. Sorun ‘gelenekçilik maskesi ile gericilik yapanlara’ kananlardadır. Sorun Allah’ın haram kılmadığını haram kılanlara, doğru bilgileri çarpıtanlara kananlara ‘dur’ demeyen, doçent ve profesör gibi ünvanları taşıdıkları halde 7-8 yüzyıl önce kapandığı söylenen içtihat kapılarını tekrar açma cesaretini ve bilgi birikimini taşımayanlardadır. Sorun ‘imansız aklın gücünü, akılsız imanın gücü’ ile durduracağını zannedenlerde ve ‘zannın çoğunun günah’ olduğunu bilmeyenlerdedir. Sorun ‘cennet annelerin ayağı altında’ deyip, toplumu yetiştirecek olan annelerin ayağını dünyadan çekmeye çalışırken içine düştükleri çelişkiyi fark etmeyenlerdedir. Selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.