1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Kadına şiddet artıyor
Kadına şiddet artıyor

Kadına şiddet artıyor

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, Kadınlar Günü kutlamalarının gölgede kaldığını savundu. Genç, “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artarak yükseliyor. Türkiye’de 18 yaş altındaki evlilik oranı yüzde 17,9” dedi.

A+A-

Duran Çölcü

Eğitim-İş Konya Şubesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla kahvaltı etkinliği düzenledi. Programın açılışında konuşan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, emekçi kadınlar günü kutlamalarının gölgede kaldığını savundu. Genç, “Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir kez daha ayrımcılık ve şiddete karşı eşitlik mücadelesindeki kadınların seslerini duyurma çabalarının gölgesinde kalmakta. Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artarak yükseliyor. Türkiye’de 18 yaş altındaki evlilik oranı yüzde 17,9. Bu oran 2006 yılında yüzde 20 iken 2011 yılında yüzde 18 olarak gerçekleşmiş. Atatürk’ün 83 yıl önce seçme ve seçilme hakkına kavuşturduğu kadınlar,  TBMM’de yüzde 14 oranında temsil edilebiliyor. Yerel yönetimlerdeki temsil oranı ise yok denecek kadar az. Üyelerinin yüzde 57’sini kadınların oluşturduğu Eğitim-İş olarak, yeryüzüne barışı, çağdaşlığı, inceliği ve sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz” diye konuştu.

Destek vurgusu

Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan, kadınların tarihte çok önemli işlere imza attığını, Türk bilimine ve sanatına öncülük ettiğini ifade etti. Eğitim-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kara da, kadın ve erkek arasında bir fark olmadığını açıkladı. Önceki dönem Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü diğer günlerden ayırmak lazım. Bugün özel ve emekçi kadınların günü” dedi.

Selçuklu Eğitim İş Yöneticisi Derya Şimşek ise, “Kadın mücadelesi erkelerin desteği ile başarılır. Ülkemizde demokrasi, insan hakları ve barışın güçlenmesi kadın eliyle güçlenir. Tabi bunda erkeklerin desteği de çok önemli” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.