1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kadına Şiddet mi? Kadın Şiddeti mi?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadına Şiddet mi? Kadın Şiddeti mi?

A+A-

Yıllardan beri üzerinde durduğum bu konu, kısa bir köşe yazısı ile anlatılacak veya anlaşılacak kadar basit değil, uzun uzun yazınca da okuyan yok. Ben de her seferinde farklı bir açıdan yazılarıma yayarak değinmeye çalışıyorum…

*

Şiddet konusunda, erkeğin kadına şiddeti veya kadından erkeğe şiddet gibi bir bakış ile sağlıklı bir sonuca varmak mümkün değildir.

*

Ailenin koruması ve kadına şiddetin önlemesi için 2012 yılında çıkarılan 6284 sayılı kanundan sonra, şiddet kaynaklı kadın ölümlerinde artış olması, kanunda veya uygulamada bir hatanın olduğunu düşünmemizi gerektiriyor.

*

Şiddet sorunu, bir cinsiyet meselesi olarak ele alındığı sürece aşılamayacaktır. Şiddet bir insan olma–olmama sorunudur. Şiddet sosyo kültürel, dinsel, geleneksel, genetik ve ekonomik, birçok etkiden zemin bulan hatta beslenen bir sorundur.

*

Yanılmıyorsam 2006 yılında, Sayın Fatma Öztemel Hanımefendi’nin KTV’de yayınlanan Uğur Böceği Programı’na 2 defa konuk olmuş, şunları söylemiştim; “…kadının gücü, erkeğe göre daha zayıf oluşundan geliyor, önemli olan bu gücü doğru kullanabilmesi… Bu gücünden dolayı kadının gözle görünmeyen izler bırakan şiddeti, erkeğin gözle görünen izler bırakan şiddetinden daha ağır sonuçlar doğurabiliyor ama göz ardı ediliyor… Şiddet konusuna bir de bu açıdan bakmalıyız...”

*

Şiddet sorununu, ‘Kadınlar bizim çiçeğimiz, böceğimiz’ sözleri ile aşamayız, zira bu bakış sorun çözme bakışı değil, sorunu halının altına süpürme bakışıdır ki bu yanlış bakış yüzünden doğru tanımlanmayan ve zamanında çözümlenmeyen şiddet, ileri bir zamanda daha tehlikeli şekilde ortaya çıkacaktır…

*

Günümüzde hemcinsler arasındaki evilikleri meşrulaştıracak kadar psikolojik çöküşe düşmüş olan batı dünyası, bize gereken sinyali vermiştir ancak kadın yandaşlığı yaparak, kadına şiddeti önlermiş gibi davrananların, oldukça geniş bir bakış ve algı gerektiren bu sinyali alamamış olmasından endişe ediyorum…

*

Kanun koyucunun, şiddeti, erkeğin kadına uyguladığı peşin kabulü ile zayıf olan kadının yanında durma saiki içinde olduğu görülüyor ama bu duruş kadına şiddeti önleyemediği gibi gibi artışına sebep oluyor. O halde yanlış var mı yok mu tartışması yerine, yanlış olan nedir ve yanlış nerededir tartışmasına geçilmelidir!

*

Ailenin ve hayatın merkezinde duran kadın, milletin de temel taşıdır. Güçlü bir millet ancak eğitimli ve öz güven sahibi kadınlar ile kurulabilir. Aynı şekilde, cahil bırakılmış, ezilmiş kadınlar ve onların elinde büyüyen nesiller ile de kolayca yıkılabilir.

*

Sorun kadının temel güç olması değildir, bu gücü doğru kullanmasıdır, doğru kullanmasının sağlanmasıdır… Konuya bir başka açıdan değineceğimiz gelecek yazımıza kadar…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.