1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadına şiddete karşı kararlı mücadele gerek
Kadına şiddete karşı kararlı mücadele gerek

Kadına şiddete karşı kararlı mücadele gerek

Kadına şiddete karşıkararlı mücadele gerek

A+A-

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konya İl Eylem Planı çerçevesinde, Konya Valisi Vahdettin Özkan imzasıyla paydaş kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen iç genelgede kurumların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri istendi.

Kadına yönelik şiddetin engellenmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının koordinasyonunda uygulamaya konulan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” değerlendirme toplantısı, Konya Valisi Vahdettin Özkan başkanlığında Konya Valiliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda, Eylem Planı’nın etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla kadına yönelik şiddetle mücadele alanında faaliyet yürüten paydaş kamu, kurum ve kuruluşların görüş ve önerileri değerlendirildi.

Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konya İl Eylem Planı çerçevesinde hazırlanan İç Genelge, paydaş kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilerek, kurumların üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri istendi. Konya Valisi Vahdettin Özkan imzasıyla yayımlanan genelgede, şiddetin en yaygın biçimlerinden biri olan kadına yönelik şiddetin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mücadele edilmesi gereken önemli bir sorun alanı olarak varlığını sürdürdüğü vurgulandı.

Kadına yönelik şiddetin, kadının ekonomik ve toplumsal yaşamda daha aktif ve üretken olmasının önüne geçtiği gibi toplumun sosyal, kültürel, ekonomik ve politik yönlerden geri kalmasına neden olduğu belirtilen genelgede, “Kadına yönelik şiddetle mücadele; çok yönlü, bütüncül bir yaklaşımı ve toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesini gerektirir. Dolayısıyla çalışmaların, disiplinler arası bir yaklaşımla yürütülmesi ve ilgili tüm tarafların önleme, koruma, cezalandırma ve politika boyutuyla sürecin içinde yer alması büyük önem arz etmektedir.” ifadesine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.