1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Kadının Yeri Toprak Değildir
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadının Yeri Toprak Değildir

A+A-

Terörle mücadele ediyoruz büyük başarılar elde ediyoruz, silah üretiyoruz başarı sıralamasında ilk sıraları kapıyoruz, dünyanın en büyük görkemli binalarını yapıyoruz herkes gıpta ile bakıyor. Pandemi sürecinde dünyaya ders veriyoruz, hastaneler yapıyoruz içini her türlü teçhizatla donatıyoruz, camiler yapıyoruz pek çok ibadethanelerden daha gösterişli. Pek çok iş üzerinde büyük başarılar elde edebiliyoruz ama kadın cinayetlerinin bir türlü önüne geçemiyoruz.

Kadın kimdir, kadın neden değerlidir, kadının toplumda ki yeri neresidir bunların cevabını neden bilmiyor herkes. Neden kadın cinayetine bir son verebilme şansımız varken kadınların hayatına son verilmesine göz yumuyoruz? Türk toplumunda kadın sürekli aşağılık yerlerde miydi de bugün bizler kadınlara bu kötülükleri yapabiliyoruz? İslam’ın kadına değer vermiyor mu da biz insanlar kadınlara bu zulmü yapıyoruz?

Toplumun neredeyse tamamı Müslüman olmasına rağmen kadın her zaman ikinci plana atılıyor. İslam peygamberi pek çok hitabında kadına ne büyük müjdeler veriyor gelin birlikte bir bakalım.

Eşlerinize yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, sakın onları dövmeyin, onları incitecek çirkin sözler söylemeyin buyuruyor. Hanımını döven, Allah’a ve Resulüne asi olur. Kıyamette onların hasmı ben olurum buyuruyor. Sizin en hayırlınız kadınlara iyi davrananlardır buyuruyor.

İslam peygamberi Muhammed Mustafa (SAV) Müslümanlara kadınlara nasıl davranması gerektiğini işte böyle anlatıyor. Peki İslam’la müşerref olan insanlar neler yapıyor? Her canı sıkıldığında hıncını, yalnız güçleri yettiği tek onlar var, almaktan geri durmuyorlar. Kadına el kaldırırken bir an olsun iman ettiği dinin hükümlerini hatırına dahi getirmiyor. Bu iman dedikleri şey böylece basit bir iş mi, dil ile tasdik ettikten sonrasında aklına estiği gibi hareket etme hükmünü kendilerinde nasıl buluyorlar. Eğer iman buysa Peygamber Efendimizin emirleri boşuna mıydı -tövbe haşa- yoksa bu adamların diliyle söylediği iman deği lde iman etmemek midir. Tarih boyunca İslam ile buluşan kavimlerin kaçında kadına zulüm yapılmakta? Bakın alemlerin Rabbi kadına nasıl değer vermekte, kadını hangi makamlara eriştirmekte.

Müslümanlar için kutsal olan kitap Kur’an’ın 4. süresi kadındır. Kitapta Meryem'i de zikret. Hani o, ailesinden kopup doğu tarafında bir yere çekilmişti (Meryem,16). ayeti ile kadını kitabında tekraren anmıştır. Süleyman Peygamberle Belkıs hissesinde Sebe Melikesi olarak bilinen kadının, ülkeyi yönettiğini göstererek kadının idareci dahi olabileceğini göstererek kadının değerini anlatmakta (neml).

Peki tamamına yakını Müslüman olan bu halk neden kadınlara zulüm ediliyor, neden bir insanın canına kıymak büyük günahlardan olmasına rağmen kadınlar bir bir ölmekte?

İslam ile tanışmadan önceki geleneklerimizde de yoktu bunlar bizim, kadın her vakit kutsaldı. Türk mitolojisinde büyük yer tutan, demir dağların delinip de çıkılabilecek yolu gösteren dişi bozkurttu. Erkekler savaşa gittiğinde ülkeyi yöneten ‘han’ın eşiydi. Hasbelkader bir erkek eşine el kaldırsa tüm halk tarafından ayıplanır sanki vebalı gibi ondan kaçılırdı. Kadın cinayeti Türk tarihinde, günümüze gelene kadar, görülmemiş işlerdendi. Ne İslam’da ne de İslamiyet öncesinde kadının yeri bu olmadığı ayan beyan ortada. Ya bizi bu hele getiren nedir?

Arapların cahiliye devri diye andıkları, bir dönem yaptıkları işlerden vazgeçmiş olduklarını düşündükleri için o dönemin cahillikle üstünü örtüyorlar, dönemde erkek çocukları olana dek doğan kız çocuklarını bir bir toprağa gömerek güya kendilerini büyük bir lekeden kurtarıyorlardı. Kadınları bir eşya gibi bedel ile alıp satıyorlardı. Erkek evlat doğuramadığı için onların lanetli olduklarını iddia ediyorlar, hakaret dolu sözlerle kadınları aşağılıyorlardı. Bu günlerde galiba cahiliye devri kadınları mehir ya da başlık parası adı altında büyük büyük bedeller biçerek kız alıp veriyorlar. Mehirin gereği kadının eşinden ayrılması ya da eşinin vefat etmesi durumunda hayatını olabildiğince kimseye muhtaç olmadan yaşayabilmesi için İslam’ın emirleri arasında olmasına rağmen günümüzde bir rakama bağlanmış altında karar kılındığında kızların anne ve babaları kabul etmemekte. Gerçekten büyük beklentileri karşılamayacak olan pek çok genç var. Para hırsı için aileler İslam’ın gerekliliklerinin ardına saklanıyorlar. Neyse bu bahsi geçelim sonuçta bu onların iman ahlakını ilgilendiren bir olay.

Ya medeniyetin beşiği Avrupa’da kadının yeri neresiydi? Avrupa’da kadın her türlü pis ve zorlu işlerde çalışıyor, erkekler ise meyhanelerde barlarda içkilerini içiyorlardı. Kadın gündüz eve ekmek getirebilmek için çalıştıktan sonra evde ki ayyaş adamın her türlü kahrını çekiyor, sarhoşluğunda verdiği hal ile birde üstüne bir güzel dayağını yemekten geri kalmıyor ki bu olaylar çoğu zaman sarhoş olmadıkları zamanlarda bile eksiksiz yerine getiriliyordu. Arkadaşının eşi güzel kendi eşi neden çirkin diye dövüyorlar, akşam yemeği neden fakir sofrası diye dövülüyor. Sabah çalıştığı işlerde yetirince para mı kazanmadı akşamları başka işlerde çalıştırarak günün eksiğini yine kadınlar üzerinden tamamlıyorlardı. Avrupa erkekleri yalnızca keyifleri için varlardı...

Bizler böyle olaylardan, böyle geleneklerden uzak olmamız gerekirken bakın şimdi ne haldeyiz. Kadını aşağılayan ya da ona zülüm eden bir toplum olmamamız gerekirken en çok kadın cinayeti olan ülkelerin başlarında olmaktan an olsun geri kalamıyoruz. Kadın toplumun en büyük yapı taşıdır. Onlar bizlere Allahın emanetidir. Yeni takvim yılında artık kadın cinayetlerine bir son verilmelidir. Bunun için yalnızca yasaların gücünü beklemek yerine bizlerin taşın altına elini koyması gerekmektedir. Erkek çocuklarını maharetmiş gibi kalk oğlum annene bir vur bakalım, kız kardeşin hata yaparsa döv bakalım demeden yetiştirilmeli. Biz büyükler şaka amacı ile de olsa kadına el kaldırmamalıyız. Maalesef en büyük öğretici olan dizilerde uyarmak ya da kötülüğünü göstermek adına da olsa kadına şiddetin sansürlenmesi gerekmektedir. Nasıl ki bir dizide ahlakı bozuyor gerekçesiyle sigara ve içki sahneleri sansürleniyorsa, bu tarza sahneler de sansürlenerek örnek olmaktan çıkmalıdır.

Ey kahraman Türk kadını! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.