1. YAZARLAR

  2. Mehmet Günnar

  3. Kadınlar bir Eş mi? Yoksa Cinsel Obje mi?
Mehmet Günnar

Mehmet Günnar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlar bir Eş mi? Yoksa Cinsel Obje mi?

A+A-

Gün geçmesin ki kadına yapılan şiddetle veya cinayetle güne başlamayalım. Sadece şubat ayında 47 kadın, insandan bozma canlıların ellerinden hayata gözlerini yumdu. Gücü sadece güçsüze yeten kadını sadece cinsel obje olarak gören bu canlılara sorulduğunda ‘Elhamdülillah Müslüman’ım’ derler. Ama bilmiyorlar mı ki Peygamber Efendimiz ‘Kadınlarını döven o kimseler, sizin hayırlınız değildir’, ‘Mü'minlerin îmân bakımından en mükemmeli, huyu en iyi olanıdır. Hayırlınız, kadınlarına karşı hayırlı olanlardır’ buyuruyorlar. Peygamber Efendimizin 10 yıllık eşi Hz. Aişe, Peygamber Efendimizin hayatı boyunca hiçbir hizmetçiyi dövmediğini, hiçbir hanımına tokat atmadığını söylüyorlar. Lafa geldi mi kadınlar çiçektir diye atıp tutan, gençlere nasihat veren bu canlılar, yeri geldi mi kadınların canlarını bile alabiliyorlar.

***

Allah, Nisa Suresi’nde ‘Kadınlarla iyi geçinin’ diye emrediyor. Annelerimizin ayaklarındaki cenneti ne zamandan beri ayağımızın altına alır olduk. Biz kimiz? Bu mahlukatları doğuranda bir kadın, bir anne değil mi? Kız evladı olan anne ve babalar artık kimseye güvenemez, kızlarını emanet edemez oldular. Keza boşanma rakamları evlilik rakamlarını geçmeye başladı. Ne yazık ki yaşanan olayların temelinde her zamanki gibi anne ve baba var. Erkek çocuklarımıza sadece bu hayatı yaşayanların kendileri olmadığını, kız çocuklarımıza da annelik ve ev hanımlığı vasıflarını yerine getirmeyi öğretmeliyiz. ‘Benim kızım erkek gibi kız’ ‘Kız gibi çocuk hiç sesi soluğu çıkmaz’cümleleri bana göre çok tehlikeli. Allah erkeği erkek gibi, kadını ise kadın gibi yaratmıştır. Çocuklarımızın fıtratları ile oynamayalım. Hiçbir kız erkek gibi olmamalı. Erkek ise kız gibi olmamalı.

***

Onlarca sene çocuklarımız, mühendis, mimar, doktor olsun diye uğraşıp didiniyoruz. Ama hiç düşündük mü ki, erkek çocuklarımız bir eşe bakabilecek manevi kapasiteye, kız çocuklarımız bir evi çekip çevirebilecek donanıma ulaşabilmiş mi? Boşanan insanların büyük bir çoğunluğu iyi bir akademik seviyeye gelmiş, halk dilinde ‘kendi ayakları üzerinde’ duran insanlar. İşin özü, çocuklarımıza iyi bir gelecek kurmak istiyorsak, onları sadece akademik ve mesleki olarak değil, iyi bir insan ve eş olma yolunda da geliştirmeliyiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar