1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kadınlar Günü Kutlanmamalı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlar Günü Kutlanmamalı

A+A-

Başlığa bakarak hemen parlamak yerine, ne demek istediğimi anlamak için okuyanlara teşekkür ederim. Her yıl 8 Mart’ı, Kadınlar Günü olarak “kutlayan” sevgi dolu, çiçekli, böcekli mesajlar paylaşarak geçirenler ile kadınlar adına dolayısı ile toplum adına bir ilerleme sağlayamayacağımızı düşünüyorum.

*

Çünkü uzun çalışma saatlerini ve düşük ücretleri protesto ederek daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve giden kadın işçilerin haklarını ararken patron destekli siyasî otoritenin tepkisi ile karşılaştıkları gündür 8 Mart. Yetmezmiş gibi polisin saldırısına uğradıkları ve grev yapılan fabrikada çıkan yangında, üzerlerine kilitlenmiş(!) kapılardan çıkamayan, barikatları aşamayan 129 işçi kadının yanarak öldüğü gündür 8 Mart... Yıl ise 1857..

*

Kutlanacak bir gün müdür bu 8 Mart? Bence kutlama günü değildir! “Anma günü” olmalıdır 8 Mart.

*

Böyle bir farka takılmanın ne önemi var diyenler, küçük kelimelerin hatta küçücük harflerin bile anlamlara kattığı farkları fark etmeyenler yüzünden olmamız gereken yerlerde olamadığımızı fark edenlerin yardımını rica ediyorum.

*

Neredeyse 2 asır önce çalışan, emekçi kadınlar bir hak arama mücadesi veriyor ama biz 21. asırda kadınlar çalışsın mı, çalışmasın mı? Kızlar okula gitsin mi gitmesin mi? gibi tartışmalar ile harcıyoruz zamanı ve enerjiyi.

*

Gidin de köylere bir bakın. Çalışmasın dediğiniz kadınlar erkeklerden bile daha fazla çalışıyor ama “emek” kelimesinin manasını da hakkı ile bilmediğiniz için kadının çalışmasının kıymetini de bilmiyorsunuz… Yok sayıyorsunuz. Yok saymanız gerçekleri değiştirmiyor ama görmezden geldiğiniz ve dışladığınız bu gerçekler yüzünden, cinsiyet ayrımına maruz kalarak dışlanan emek gücü ve zihin enerjisi toplumun topal yürümesine sebep oluyor.

*

Kelimelerin manalarını hakkı ile anlamayan kişiler bu topallamayı fark edebilir mi? Ya da bir kanadı kırık kuş misali uçamamayı?... Değişen ve gelişen şartlar ile şehirleşen toplumlar, köydeki durumları fark edemeyenler yüzünden, köylerden daha zor yaşam şartlarına düçar oluyorlar…

*

Bir yanda haklarını almak için ölen kadınlar varken, bizim kadınlarımız, uğruna hiçbir çaba harcamadan elde ettikleri ve kıymetini bilmedikleri bazı hakları, erkek egemen toplumun alışkanlıklarını din adı altında dayatanlara kolayca teslim edebileceklerinin sinyalini veriyorlar. Hurafeden beslenenler hakikat düşmanıdırlar ama hakikat uğruna uğraşanları din düşmanı gibi gösterebiliyorlar…

*

Yalanları, erkek veya kadın olmadan önce “insan olmak” gerektiğini, iki bacak arasındaki ile değil de iki kulak arasındaki ile düşünmek gerektiğini nasıl anlatacağız kandırılmışlara?

*

Toplum içinde kadının önemi, her ideolojinin kendisini kadın üzerinde ifade etmesi ile ortaya çıkıyor aslında. Bazıları kadını ortaya serer bazıları ise kuma gömer ama hakikat hakkın hak sahibine verilmesini emreder. Hakkın, hakikatin farkında olmayana ne anlatsan boşa gider.

*

Netice, Kadınlar Günü, kutlanmak yerine anılmalı ki; hak, emek, adalet daha iyi anlaşılmalı bence.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.