1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kadınlarımız Çalışma Hayatında Olmalıdır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlarımız Çalışma Hayatında Olmalıdır

A+A-

Ülkemizde ve şehrimizde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü çeşitli etkinliklerle kutlanırken, kadınların iş dünyasında ve hayatta karşılaştığı sorunlara dikkat çekiliyor.

Yaşanılan sorunların çözümü ve kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması dile getiriliyor.

Anamız, kardeşimiz ve eşimiz olan kadınlarımızın hayatın her aşamasında bizlere verdikleri emekler hepimizin malumudur.

Özellikle de Türk kadını her zaman cefakar olma özelliğinin yanında ülkesinin ve yaşadığı şehrin imarında ve kalkınmasında da emekleri çoktur.  Hemen hemen her alanda kadınlarımız vardır. Hakkıyla da üstüne düşen görev ve sorumluluklarının bilincindedir.

Üretimden tutun, hizmet sektörlerinde, iş hayatının her alanında var olma gayreti içinde olup,

erkekler kadar ülkemizin kalkınmasına ve gelecekte güçlü ülke olmasında da elinden geleni yapma çabası içindedir.  Bundan dolayı da ülkemizin gelişmesinde ve zenginleşme yolculuğunda kadınlarımıza ihtiyacımız olduğu bir gerçektir. Kısacası kadınlarımız üretim alanında olmak zorundadır. Bunun içinde gerekenler yapılarak imkanlar sağlanmalıdır.

Türkiye’de nüfusun yüzde 49,8’ini oluşturan kadınların çalışma hayatında temsil oran düşüktür. Kadınların çalışma hayatında temsil oranın arttırılması içinde niteliksel gelişimini, çalışma hayatına girişini, devamlılığını ve kariyer gelişimini sağlayacak politikaların yeterli hale getirilmesi gerekiyor.

Bunun yanında eğitsel ve iş başarısının artırılması amacıyla ev içi rollerin her iki cins tarafından paylaşılmasının yanında, cinsiyet ayrımcılığı davranışından uzaklaşılmalıdır.

Oysa günümüzde hızla yaşanan ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişmeler kadınların gittikçe daha fazla ve aktif olarak çalışma hayatına katılmalarına yol açmıştır.

Kadının çalışma hayatına katılımının artması, hem kendisi hem de ailesi ile toplumun gelişmesi açısından önem arz ediyor.

***

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında TOBB tarafından Van'da düzenlenen ‘Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü’ etkinliğinde 81 ilden kadın girişimciler bir araya geliyor.

Burada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun anlamlı konuşmasını sizlerle paylaşmaktan geçemedim.

Hisarcıklıoğlu, “TOBB başkanlığım boyunca kadınların ve gençlerin toplumun her alanında daha fazla rol üstlenmesi için çaba harcadım. Hayatım boyunca da kadın evde otursun, erkek çalışsın anlayışına karşı çıktım. Siz en büyük hazinemizsiniz. Erkek egemenliğine hapsolmuş kadın rolüne itiraz ettim, 'Kadın üretim alanında olmak zorunda' dedim. Bugün her ülkenin kalkınması insan sermayesine dayanıyor. Türkiye'nin zenginleşme yolculuğunda kadınlarımıza ihtiyacımız var. Nüfusun yarısı yani 40 milyon kadın olmasına rağmen, işgücü dışında kalan kadın sayımız 20 milyona yaklaştı. Sizler en büyük hazinemizsiniz. Bu hazineyi değerlendirmek zorundayız."  Kadınların aktif olarak işgücünü katılması gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin zenginleşmesi ve kalkınması için kadınların üretim alanında olmak zorundadır” diyor.  Bunun yanında ekonominin cinsiyeti olmadığını, kadın girişimci sayısının ve istihdamının çoğaltılmasının ülkemize bir güç katacağını da dile getiriyor. 

***

Bizim kültürümüzde, tarihimizde kadını eve kapatmak yoktur. Pek çok batı ülkesinden önce kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Dinimizde de anaya ve kadına özel bir önem verirken, Peygamberimiz Hz. Muhammet de (S.A.V) ‘Cennet annelerin ayağı altındadır’ diyor.

Son yıllarda ülkemizdeki kadın cinayetlerinin, kadına ve çocuklara yönelik istismarların artması da üzücü olduğa kadarda düşündürücüdür. Umarım hükümet bu konunun üzerine daha fazla düşerek, kadınlarımız ve çocuklarımız istismardan kurtarılır. Hayatın her alanında eşit haklara sahip olması gerçekleştirilir. Önündeki engeller kaldırılır. En önemlisi de can güvenlikleri sağlanarak, çalışma hayatında daha aktif bir hale getirilir. Kurtuluş Savaşındaki Nene Hatunları, Halime Çavuşları, Şerife Bacıları, Nezahat Onbaşıları ve daha nice kahraman analarımız ve kadınlarımız canlarını yok sayarak verdikleri katkılarını hiç unutmamalıyız. Çünkü egemenliğimizi ve hürriyetimizi dedelerimiz ve analarımızın mücadelelerine borçluyuz. Onun içinde onlara minnet duyuyoruz.

Sonuçta ülkemizin kalkınmasında ve gelişmiş ülkeler seviyesinde erkekler kadar kadınlarında katkı vermesi onları mutlu edecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünyada her şey kadının eseridir” dediği gibi, onlarla aşımızı, işimizi paylaşmalıyız. Bu bize kaybettirmez. Kazandırır.

Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.