1. YAZARLAR

  2. Rahime Kongur

  3. Kadınların Erkekler Üzerindeki Hakları
Rahime Kongur

Rahime Kongur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınların Erkekler Üzerindeki Hakları

A+A-

Erkeklerin hanımları üzerinde hakları olduğu gibi, hanımların da beyleri üzerinde hakları vardır. Erkeklerin bu hakları gözetmeleri gerekir. Nafakasını kısmamalıdır. Hanımının malını, parasını ondan izinsiz yememelidir. RasülullahSallâllahü Aleyhi ve Sellem: “Evlenip de, mehr vermemeye niyet eden, kıyamette hırsızlar zümresinden sayılarak mülâki olur” buyuruyor.

*

Şeriatın ilim ve edeplerini ona öğretmeli, onun bilmesi ve yapması gereken farzları, vacipleri, namaz, oruç ve diğerlerini öğretmelidir. RasûlullahSallâllahü Aleyhi ve Sellem: “Kıyamette en şiddetli azap, hanımını cahil bırakıp, ona din bilgilerini öğretmeyenedir. Kıyamet günü ikisi de ateşten minber üzerinde oturturlar. Kadın kocasına, ‘Allah seni rüsva etsin. Bana dünyada marûf olanları emr, münker olanları nehy etmedin, yüzümü dünyadan çevirip, ahirete kıymet verdirmedin. Kendini de, beni de helak eyledin’ der, sonra zebaniler ikisini de Cehennem tarafına sürerler” buyuruyor.Diğer bir hadis-i şerifte: “Sizden herbiriniz çoban gibidir ve herbiriniz emriniz altındakilerden sorumlusunuz” buyuruldu.

*

Hanımı ile güzel huylu, güler yüzlü olmalıdır. Allah Teâlâ Nisa Suresi 19. ayet-i kerimesinde: “Onlarla iyi hayat sürün” buyuruyor.Keşf ve beyân tefsirinde diyor ki: RasûlullahSallâllahü Aleyhi ve SellemEbûbekrSıddîkradıyallahüanh’a: “Ey Ebâbekir, erkek, hanımınyüzüne güler yüzle bakarsa, defterine bir köle azat etmiş sevabı yazılır, tebessüm ederse hac ve ömre sevabı yazılır” buyurdu.

*

Dışarı işlerini ona yaptırmamalı, yabancı erkeklerin görmesinden onu korumalıdır. Yoksa vaki olacak fesadın günahı, kocasınadır. RasûlullahSallâllahü Aleyhi ve Sellem ev işlerini Hazreti Fâtıma’ya, dışarı işlerini Hazreti Ali’ye vermişti. Buyurdu ki: “Hanımının evde oturması için, işlerini, ihtiyaçlarını gören, hanımını yabancı erkeklerin görmesinden koruyan, ümmeti Muhammed’in düşmana esir düşenlerini satın almış, azat etmiş gibidir.”

*

Hanımına helal yedirmeli, helal elbise giydirmelidir. RasûlullahSallâllahü Aleyhi ve Sellem:“Haramdan hâsıl olan ete, ateş daha uygundur” buyurdu.

*

Hanımının sıkıntı ve huysuzluklarına katlanmalı, sevaba kavuşmalıdır. Sahîhayn denen Buhâri ve Müslim hadis kitablarında, EbûHüreyre’nin (radıyallahüanh) bildirdiği hadis-i şerifte: “Kadınlara nasihat ediniz. Muhakkak ki, onlar, kaburga kemiğinden yaratılmışlardır. Elbette kaburga, kemiklerin en eğrisi olan en üstekindendir. Doğrultmaya kalkarsanız, kırarsınız kendi haline bırakırsanız eğri kalır. Onlara daima nasihat ediniz” buyuruldu. Onlara sertlik ve zorlamayı hadden aşırı yapmayın. Onları tamamen kendi hallerine de bırakmayın yani onları tatlı dil, güzel söz ile idare edin.

Önceki ve Sonraki Yazılar