Osman Avanoğlu

Osman Avanoğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadir Gecesi

A+A-

Yarın Leyletü’l-Kadr yani Kadir Gecesi…

Kadir Gecesi, insanlığa dünya ve ahiret mutluluğunu getiren Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gece…

On bir ayın sultanı olan Ramazan ayının en büyük önemi de Kur'an'ın bu ayda indirilmesidir. Kadir Gecesi de Kuran-ı Kerim’in ilk indirildiği gecedir.

Bu özel gecenin Ramazan ayının son on gününde olduğu kesin ancak İslam alemi Kadir Gecesi’ni genellikle Ramazan’ın 27. gecesi olarak kabul ediyor.      

***

Kadir Suresi'nde, Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilmiştir. Bu gecede yapılacak ibadetler, diğer günlerde yapılan ibadetlerden çok daha faziletlidir.

Kuran-ı Kerim’de, Kadir suresinde (97/3); “Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır” buyrulmuştur. Bu gecenin, içinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlı ve bereketli olduğu müjdelenmiştir.

Cenab-ı Rabbü’l Âlemin, Kuran-ı Kerim’de mealen; "Şüphesiz biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle her bir iş için veya her bir kişi için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir." (Kadir: 97/1-5) buyurmuştur.

***

Kadir gecesinin Kur’ân-ı Kerîm ve hadislerde ifadesini bulan önemi, bu gecede yapılan ibadet ve duaların kabul edileceğine, bu geceyi tâat ve ibadetle geçirenlerin günahlarının bağışlanacağına dair Hz. Peygamber’in açıklamaları Kadir gecesinin diğer kandillere göre daha büyük ilgi görmesine vesile olmuştur.

Kadir gecesi geçmişte işlenen günahların bağışlanması için büyük fırsatlardan birisidir.

Kadir gecesinde Kur'an okunabilir, bolca nafile namaz kılınıp dualar yapılabilir. En önemlisi ise bu gecede bolca istağfarda bulunulmalıdır. Bu geceyi ihya eden kişinin geçmiş günahlarının af olunacağı ayet ve hadislerde bildirilmiştir.

En önemlisi Kadir Gecesi’nde günahların bağışlanması için samimi tövbeler edilmesi ve kişinin kendisini hesaba çekmesidir.

***

Rabbim, kulluk bilinci içinde ifa ettiğimiz ibadetleri inşallah kabul ile birlikte günahlarımızı da affeder.

Biz de geçmişte yaptığımız hataları bir daha tekrarlamamaya özen gösteririz.

Cümlemizin Kadir Gecesi mübarek olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.