1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kafalardaki Deprem Daha Tehlikeli
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kafalardaki Deprem Daha Tehlikeli

A+A-

Büyük geçmiş olsun! Deprem afeti ile yüzleştik yine. Hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Bir daha gördük ki deprem öldürmüyor, çürük binalar ile bunları yapan hırsız müteahhitler öldürüyor. Allah milletimizi beterinden korusun. Geciken tedbirleri almamız için işaret olarak kalsın bu deprem. Daha önemlisi, Allah, milletimizi korumak için bizlerin üzerimize düşen görevleri anlamamızı ve yapmamızı sağlasın. Allah anlayışımızı artırsın. Amin…

*

Allah bizlere, aramızdan daha fazla hırsız müteahhit çıkmasını önleyecek şekilde dürüst, adil ve ahlaklı bir nesil yetiştirme bilinci versin. Allah bizlere, dini şekillere verdiğimiz önem kadar dinin manasını öğrenme ve anlama çabasına da önem vermeyi nasip etsin. Amin…

*

Deprem doğal bir afettir, dünyanın her tarafında olur. Yedi şiddetinde bir deprem bazı ülkelerde burun bile kanatmazken, bazı ülkelerde milli felakete sebep olur.

*

Milletler için daha tehlikelisi kafalarda oluşan depremlerdir. Zihinlerdeki fay hatlarıdır. Doğada depremler anlık olur… Yıllar içinde yıkılan binaların yerine yenileri yapılır, hayatını kaybedenler unutulur, ateş düştüğü yeri yaktığı ile kalır… Ama zihinlerdeki fay hatları öyle değildir, kafalardaki depremler anlık olmaz yıllara yayılır, yıllar geçtikçe zararı çoğalır ve yavaş yavaş milleti yok eder...

*

Millet yavaş yavaş gelen felaketi anlamazsa felakete alışır. Felaketi getiren zihinsel kırılmalara karşı uyaranları dinlemez hatta zihinlerimizdeki kırılmaları tetikleyen ajanları din adamı, tarihçi, hoca efendi, alim, üstat, araştırmacı veya haberci zanneder. Zannın çoğu günahtır ama bilgisizler bunu bilmez, sadece dinler çünkü ajanlar Kuran-ı Kerim'in okunmasını engellemek için kendi yazdıklarının okunması isterler. Kendi konuşmalarının dinlenmesini isterler.

*

Zihinlerdeki kırılmalar böyle başlar! Bazı kişiler gözleri önünde gerçekleşen olayları bile anlayamazken bazı kişiler görmedikleri şeyler hakkında bile ahkam kesebilirler. Bazı kişiler işin aslını öğrenmeye ve anlamaya çalışırken bazı kişiler sadece söylenene kanarlar… İşte bu kananlara hitap eden işbirlikçiler veya hainler zihinlerde fay hatları oluştururlar, kafalardaki depremler için ortam hazırlamaya çalışırlar. Örnek isteyen, İslam düşmanı Lawrance’in, Araplar arasına nasıl sızdığını, nasıl “dinamit emir” adını aldığını ve Müslüman Arapların gücü ile Osmanlı için Akabe'de nasıl bir deprem hazırladığına baksınlar.

*

Bir de şuna baksınlar, “tarih yalan söylüyor diye diye kafaları karıştıran ve karışan kafalara düşman yalanlarını tarih diye anlatanların” açmaya çalıştığı fay hatları hangi değerlerimizde deprem hazırlıyor?

*

Bir de şuna bakalım hep birlikte. Abdülhamid Han’ın Osmanlı’yı parçalamaya çalışanlar ile mücadelesini anlatırken karşı güçleri "kurtlar" diye anlatırken, Türkiye Cumhuriyetini engellemeye, bölmeye, yıkmaya çalışanları ve Atatürk’ün kazanım ve başarılarını küçük göstermeye çalışanları "tavşan" gibi gösteren birisi tarihçi olabilir mi sizce? Peki tarihçi maskesinin altında kime hizmet olabilir? Bu gibilerin zihinlerimizde açmaya çalıştığı fay hattı hangi değerlerimizi hedef alan depremleri tetikleyebilir? Kanmadan önce bi daha düşünsenize.

Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum