1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kalifiye Eleman Sorunu Artıyor
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalifiye Eleman Sorunu Artıyor

A+A-

Ülkemizde iş gücü talebi artarken, gün geçtikçe de yetenekli eleman bulamama sorunu giderek artıyor.
Soruna çözüm bulanamazsa iş dünyası yetenekli personel darboğazıyla karşı karşıya kalacaktır. Yetenekli eleman bulamamaktan şikâyetçi olan iş dünyası, meslek odaları sorunu kendi yönetimiyle çözmeye çalışsa da çeşitli eğitim seminerleri ve mesleki eğitim kursları düzenlense de yeterli olmuyor. Konunun üzerinde durulmazsa bütün sektörlerde yetenekli eleman açığı büyüyecek olup, tehlikeli bir sürece doğru gidecektir. Şimdiden gerekli tedbirin alınmasından başka da çare de gözükmüyor gibi. Önümüzdeki süreci düşünürsek vahim olan bu soruna kayıtsız da kalınmamalıdır. Günü kurtarır çözümlerle oyalanılırsa içinden çıkılmaz bir hal alır.
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü’ye hayırlı olsun ziyaretine gittiğimde de yetenekli personel konusunu değerlendirdi.
Kütükçü, yetenekli eleman sorununun Konya ile birlikte Türkiye’nin hatta gelişmiş ülkelerin bile sorunu olduğunu, bu sorunun birikiminde mesleki eğitime gereken önemin verilmeyişi ve sürekli değişen bir eğitim politikamız olmasına bağlarken, çözümü noktasında gelişmiş ülkelerde uygulanan teknik eleman ya da yetenekli eleman yetiştirilmesinin sanayi içinde eğitim programı ve prosedürünün geliştirilmesiyle birlikte, bunun her anlamda desteklenmesinin önemi üzerinde durdu. Konya’nın ve Türkiye’nin gelecekte büyük bir sorunla karşılaşılmasının önüne geçme anlamında şimdiden gereken tedbirlerin alınmasıyla birlikte, yetenekli eleman ve ara eleman açığının kapatılmasında eğitimin öncelikle teorikten ziyade pratik anlamda yapılmasının şart olduğunu ifade etti.
Konya Sanayi Odası’nın sanayicinin nitelikli eleman bulması konusunda projeler yürütüyor. Bunlardan en önemlisi de UMEM Beceri’10 Projesi. Diğer bir deyişle Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesidir. Bu kurslara işsiz insanları alan KSO, onları önce meslek sahibi yapıyor, sonra işe yerleştiriyor. Böylece hem işsizliğin düşmesine katkıda bulunurken, hem de sanayicinin nitelikli eleman ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunuyor. Bugüne kadar bu kurslar kapsamında 85 meslek edindirme kursu açılarak 487 kişi meslek sahibi yapılarak, işe yerleştirildi.
Türkiye’de 2013 yılının en fazla yetenek açığı bulunan iş kolları mühendislik, kalifiye işçi, satış temsilcisi, muhasebe ve finans personeli, pazarlama- halkla ilişkiler- iletişim personeli, üretim operatörü, makine işçisi, yönetici-idareci, şoför ve teknisyendir.
Türkiye’de 2020’ye kadar olan dönemde yaklaşık yüzde 0,5 ile yüzde 2 arasında özellikle vasıflı, üniversite mezunu işgücünde bir darboğaz yaşanacak gibi görünüyor.
Bunun temel sebeplerine gelince; 2020 ile 2030 yılları arasında nüfusun demografik yapısı değişeceğinden nüfusumuz yaşlanacaktır.
Yükseköğrenimi bitiren kişilerin toplam nüfusa oranı ülkemizde yüzde 10’un biraz üzerinde iken, gelişmiş ülkelerde bu oran yüzde 35’ler seviyesinde. Bu nedenle vasıflı işgücü havuzumuz diğer ülkelere göre hızlı bir şekilde büyüyemiyor.
Üniversitelerimizin eğitim kalitesi ve sayısında önemli gelişmeler olmasına rağmen özellikle iş kolu ve meslek gibi belli uzmanlık istenen alanlarda mezun yetiştirmede gelişmiş ülkelere göre hala gerideyiz. Umarım bu açığı da kapatabiliriz.
Bu yılın içinde açıklanan Yetenek Açığı Raporuna göre dünyadaki işverenlerin yüzde 35’inin yetenekli işgücü bulmakta zorlandığını ortaya koyarken, ülkemiz yüzde 58 ile dünya genelinde en fazla yetenekli personel açığı bulunan ülkedir. Bu vahim tablonun değişmesi hayati bir öneme haizdir. Bunun içinde umarım başta iş dünyası olmak üzere şimdiden gereken tedbirler alınır. Tabi ki, burada devlet desteğinin yeterli olması şarttır.
Ne dersiniz? Bu sorununda üstesinde gelebilecek miyiz?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.