1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kaliforniya’dan Selam
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaliforniya’dan Selam

A+A-

Artık dönüş yolundayım. Los Angeles havalimanında THY uçağını bekliyorum. On üç saat sürecek bir uçuştan sonra inşallah ulaşacağım yurdumdan aldığım haberler içimi buruyor.

*

Yurt dışında her çıkışımda, geriye baktığımda dünyanın en güçlü ülkelerinden birine sahip olduğumuzu görürüm ama nedendir bilinmez o gücün altında ezilen mi o güce layık olamayan mı insanlar yüzünden, bir türlü olmamız gereken seviyeye çıkamıyoruz. Öte yandan Osmanlı bakiyesi devletler arasında en gelişmiş ülke olmamızla da gurur duyarım. Bu gurura katkı sağlamak için otuz yıldan beri dünyanın dört bir yanına makine ihraç etmeye ve yurduma döviz kazandırmaya çalışırım.

*

Çalışırım çünkü bir atasözümüz var, lafla peynir gemisi yürümez diye. Sanki bu bizim ata sözümüz değilmiş gibi lafla siyaset meydanları bizde coşuyor. Lafla ve vaatler ile bizden oylar alınıyor. Alınan oyların verdiği yetki ile çalışmaya gelince işler o kadar kolay yürümüyor olacak ki dostumuza düşman derken, düşmanımıza dost diyen bir savrulma politikasına kapılıyoruz. 

*

Sözlerin yetersiz kaldığı acılar yaşanınca, belalar ardı ardına bizi vurunca düşmanı suçluyoruz.  Hadi bir olur, iki olur her seferinde de düşmanı suçlamak olur mu? Olmaz! Olmamalı! Çünkü düşman düşmanlık etmek için vardır ve düşmana düşmanlık edecek fırsatı ve cesareti hangi yanlış politikamız vermişse o sorgulanmalıdır.

*

ŞEHİTLERİMİZ ZATEN CENNETLİK, sorun bizde... Yanlışımız ile yüzleşemediğimiz için yanlışta ısrar etmemizde. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Daha önemlisi, Allah geride kalan bizlere de şehitlerine layık olma ve onların uğruna can verdiği değerleri anlayıp, sahip çıkma bilinci versin. Amin...

*

Sorular sorulsun, tartışmalar yapılsın, herkes görüşünü düşüncesini söylesin ve kavga çıkarmadan doğru cevaplar bulunsun. Boş laflar ve sloganlar değil, fikirler konuşulsun. Her şeyden önemlisi dürüstçe ve samimi konuşulsun!

*

Alın size yüzlerce sorudan bir tane. Siyaset yapmayalım ayağına yatmasın kimse. Bu soruya cevap aramak siyaset yapmak değildir bence; “vatan ve millet bilinci gelişmemiş Araplar ile birlikte İslam Ümmeti kurma çabamız(!) bizi Araplar ile savaş aşamasına nasıl getirebilir?”… Buyrun soru budur? Bu nasıl bir oyundur, nasıl bir aymazlıktır?

*

Bırakalım boş sloganları, siyaset ile kirlenmiş sözleri ve birbirimize karşı modası geçmiş sloganları... Artık işin aslını, ardını, esasını anlamaya çalışmak için konuşalım.

*

Medeniyet sağlıklı iletişim ile kurulacaksa iletişimin temeli konuşmaktır, yazışmaktır.. Anlamadığını reddetmek yerine, anlayışını geliştirmeye çalışan ve sorulara cevap arayan, işin aslını anlamak için düşünenlerin artması duası ile Los Angeles’ten selamlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.