1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kaliteli Üretip Daha Çok Satmalıyız
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaliteli Üretip Daha Çok Satmalıyız

A+A-

Son birkaç aydır hepimiz doların yükselişi ve ekonomideki gelişen süreci sorgulamaya devam ediyoruz. Ekonominin durağanlaşması, akabinde gıdadan giyime, akaryakıttan ve diğer ürünlere yapılan zamlar zihnimizi meşgul etmektedir. Yarın paramız ne kadar değer kaybedecek, aldığımız her hangi bir ürüne ne kadar zam gelecek telaşına kapılmaktayız.

Bunun yanında karşılaşılan bu ekonomik olumsuzluklar içinde geçim derdine düşerek hayatımızı idame ettirebilme çabası içindeyiz. Ülkemizin içinde bulunduğu bu süreçten çıkabilmesi için çeşitli kurumlar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler çözüm önerileri sunarken, tüm çabalar devletimizin biran önce bu sıkıntılı ekonomi sürecinden kurtulması içindir. Bizlerin de vatandaş olarak ortak talebi de bu yöndedir. İçinde bulunduğumuz ekonomi sıkıntıdan kurtulup, her şeyin normal seyrine dönerek, her yönüyle piyasanın rahatlatılması gerekmektedir.

***

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından gerçekleştirilen, ‘Anadolu Liderlik Modeli’ projesi eğitim programına konuk olan TOBB Ticaret Borsaları Konsey Başkanı ve Konya Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Çevik’in, buradaki değerlendirmesini ve çözüm önerilerini sizlerle paylaşmak istedim. Hüseyin Çevik , “Türkiye’nin bölgesinde güçlü ve dik durması hiçbir zaman istenmedi. Ne zaman millilik dendi, yerli üretim dendi, benim coğrafyam dendi, halkın iradesi dendi, dış kaynaklar ve onların yerli iş birlikçileri harekete geçerek, ülkemizin önü kesmek istendi. Özellikle ABD ve rahip Brunson gerilimi ile başlayan süreç, iki ülke arasındaki ekonomik düzenin de bozulmasına sebep oldu. Trump, rahibi bahane ederek, ABD’nin Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacağı tehditlerinde bulunmuştur. Türkiye’ye ek gümrük vergileri koyması ile döviz kurları ateşlenmişti. Hükümetimizin aldığı tedbirler ile sorun derinleşmeden durdurulmuştur. Ancak ‘Bir musibet bin nasihatten iyidir’ sözündeki gibi bu krizi ve olası krizlerin önüne geçmek için şimdiden tedbirleri kararlılıkla almalı, yerli ve milli üretimin gücünü artırmalıyız. Biz her şeye rağmen daha çok, daha kaliteli üretmeli ve ürettiğimizi satmalıyız. Bizim çıkış yolumuz budur. Zor zamanlar milletlerin imtihan zamanıdır da aynı zamanda. Biz bu zorlukları birlik ve beraberlik içerisinde, milli bir duruşla daha çok çalışarak, daha çok üreterek, daha çok tasarruf yaparak aşacak güçteyiz. Dedikodulara bakmadan, umutsuzluğa kapılmadan, fırsatçılığa prim vermeden, gerçekleri de göz ardı etmeden helalinden kazanıp, helalinden harcayarak Türkiye’yi bölgesinin yıldız ülkesi yapacak potansiyelimizi değerlendireceğiz” diyor.

***

Ülkemizin bu süreçten kurtuluş yoluna işaret eden Başkan Hüseyin Çevik, ‘Daha çok, daha kaliteli üretmeli ve ürettiğimizi satmalıyız’ diyor. Diğer taraftan milli bir duruşla birlik ve beraberliğimizi güçlendirmekle aşılmayacak hiçbir sorunun kalmayacağını ifade ediyor. Umutsuzluğa kapılmadan, fırsatçılığa prim vermeden, gerçekleri de göz ardı etmeden helalinden kazanıp, helalinden harcayarak Türkiye’yi bölgesinin yıldız ülkesi yapacak potansiyelinin olduğuna ve bunun yeterince değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Sonuçta ülkemizin içinde bulunduğu bu sürecin atlatılması ve gelecek kaygısından kurtulmak hepimizin ortak temennisi ve isteğidir. Umarım ülkeyi yönetenler bütün bu istekler karşısında süreci iyi yöneterek, daha etkin ve kalıcı çözümler getirir. Dolar yükselişini fırsata çevirmek isteyenlere karşı sert kararlar alınır. Ülkemiz az bir zararla bu süreçten kurtularak, piyasaya bir hareket gelir. Vatandaş olarak bizler de ithal ürün yerine, ‘YERLİ ÜRÜNLERİ’ tercih etmekle bu sürece olumlu katkı yapmış oluruz. Ne dersiniz sizce de öyle yapmamız gerekmez mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.