1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kalitesiz ve Denetimsiz Yapı Öldürür
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalitesiz ve Denetimsiz Yapı Öldürür

A+A-

Marmara depreminin üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen yeterli dersi aldığımızı sanmıyorum. Acılarını da unutmuş değiliz. Allah bir daha bu deprem acılarını bizlere yaşatmasın. Umarım Marmara Depremi’nden gereken dersi almışızdır. Olası bir deprem tehlikelerine karşı alınması gereken tedbirleri alma yolunda önemli bir yol kaydetmişizdir. 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 14. yıldönümünde Konya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Çınar, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında “Nitelikli ve güvenli yapı üretimi, yapı denetimi ve ilgili mevzuat tartışmaları Marmara depremlerinden sonra gündeminin ilk sırasında kendisine yer açtı. Yapı üretim bileşenlerinin görev sorumlulukları, deprem öncesi ve sonrasında nelerin yapılması gerektiğine dair birçok bilinmez sorun olarak varlığını hissettirdi. Ülkemiz bir deprem ülkesidir. Topraklarımızın ve nüfusumuzun büyük bir bölümü deprem tehlikesi altındadır. 1990 yılların başından günümüze kadar 30 yakın büyük ölçekli deprem meydana gelmiş ve kayıtlara göre 100 bine yakın insanımız hayatını kaybetmiştir” diyor.
***
Aslında Ali Çınar, ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını, her depremde can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için inşaatların kaliteli olmasıyla birlikte ilgili kurumların bu anlamda denetimlerini artırması gerektiğine dikkat çekiyor. Ülkemiz topraklarının yüzde 96’sı farklı ortamlarda deprem bölgesinde yer alırken, yine topraklarımızın yüzde 66’sı birinci ve ikinci derece de deprem bölgesindedir. Nüfusumuzun yüzde 98’si bu bölgelerde yaşıyor. Bunun yanında sanayi tesislerimizin yüzde 75 ‘i deprem tehlikesi altında bulunuyor. Umarım 14 yıl geçen bu depremin ardından gereken tedbirleri almışızdır. Marmara bölgesinde depremin yıkıcı etkisini yaşadık. Binlerce insanımız hayatını kaybederken, binlercesi de yaralandı. Bunun yanında binlerce yapıda yıkıldı. Binlercesi de ağır hasar gördü. Ülke ekonomimiz de ağır darbe aldı.
***
Depremlerin ülkemizdeki bıraktığı acıları bunlarla da bitmedi. İnsanlardaki açtığı sosyal ve psikolojik yaraları da var. Bütün bunlara sebebi bellidir. Kalitesiz ve denetimsiz yapılaşmadır. Umarım bir daha yaşamak istemediğimiz bu depremlerden gereken dersi çıkarırız. Yapı denetiminin sahip olduğu önem ülkemiz topraklarının değişik düzeylerdeki depremselliği dikkate alındığında hayati bir öneme sahip olduğu ortadadır. Denetim eksikliğinin veya sistemdeki zafiyetin doğurduğu sonuçlar hepimizce bilinmektedir. Peki, ne yapılmalı derseniz? Sağlıklı, yaşanabilir, güvenli yapılaşma çerçevesinde çalışmaların durmadan devam etmesi en uygunudur. Tabi ki buna paralel olarak da denetimlerin artırılması gerekiyor. Son söz olarak söyleyeceğim bellidir. Ali Çınar’ın belirttiği gibi “Deprem Öldürmez. Kalitesiz ve denetimsiz yapı öldürür.” Öyle ise depreme karşı alınacak tedbirlerde bellidir. Öncelikle işe kaliteli ve depreme dayanaklı yapı üretimiyle başlanmalı ve bu yapıları denetleyecek kurumlarda denetimlerine ağırlık vermelidir. Ne dersiniz? Hepimiz depreme karşı daha duyarlı olabilecek miyiz? Gereken tedbirleri alma konusunda daha hassas davranabilecek miyiz? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.