1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kalkınma Kaldığı Yerden Devam Etmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalkınma Kaldığı Yerden Devam Etmeli

A+A-

Ülkemizde yaşanılan darbe girişiminden birlik ve beraberliğimiz sayesinde daha da güçlenerek çıkıldı. Yavaş yavaş her alanda normalleşmeye doğru gidilmeye başlandı. Zaten öyle de olması gerekirdi. Hükümetin de birçok tedbirler almaya başlaması ve teşvik paketleri bir moral oluşturdu. Artık ekonomik kalkınma ve üretim kaldığı yerden devam etmeli ve piyasalar da normal sürecine girmeye başlamalıdır. Süreç ekonomide ve üretimde bir hareketliliği beraberinde getirecektir. Diğer taraftan hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre de OHAL sürecinde ekonomik faaliyetlerin yerine getirilmesinde en ufak bir kısıtlama ve müdahale olmayacaktır. Aksine ekonomiyi büyütmek için başlatılan teşvikler, tedbirler artarak devam edecek gibi gözüküyor. Her konuda olduğu gibi, ekonomi ve üretimde güvenin yüksek olduğu bir şeffaflık anlayışı sergilenmelidir. Tabi ki olumsuz etkilerin bertaraf edilmesi için ekonomideki tüm kesimlerin dayanışma içinde olması önemlidir. Bütün bunlar ekonomideki kalkınma için etkin olacağı da bir gerçektir.

***

Konya Sanayi Odası’nın Temmuz Ayı olağan meclis toplantısındaki değerlendirmesinde Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, “O gece yok edilmek istenen milli irade ve demokrasimizdi. Ama milletimiz tüm dünyaya Türkiye’nin bir üçüncü dünya ülkesi olmadığını ilan etti. Demokrasimize sahip çıkmanın eşsiz bir örneğini sergileyerek, 15 Temmuz gecesinin karanlığından yarınlarımız için umut doğurdu. İş dünyası olarak bu yansımaları, sabırla göğüslemek zorundayız. Hükümetimiz ve Merkez Bankamız hızlı tedbirler aldı. Esnafımızı, sanayicimizi rahatlatacak yeni kararlar ilan edildi. İnşallah iş dünyamız da, yabancı yatırımcılarımız da olumsuz etkilenmeyecektir diye ümit ediyorum” diyor. Başkan Kütükcü,  iş dünyasına seslenerek, darbe girişimi sonrasını sabırla göğüslenmesi gerektiğine dikkat çekerken, 15 Temmuz’un karanlığından yarınlar için umut doğduğuna işaret ediyor.

***

Gelinen noktada güçlü demokrasi, güçlü ekonomi ve güçlü ordu bizim için vazgeçilmezdir. Ülkemizin bu topraklarda var olabilmesi için bütün bunlara sahip olması gerekir. Darbe girişimiyle Kuva-yi Milliye ruhunun yeniden canlandığı bir dönemi hep birlikte yaşadık. Önümüzdeki dönemde terör ile mücadelede, bu birlik ruhu ve direniş ruhu çok önemli olacaktır. Başbakan Binali Yıldırım, “Etrafımızdaki düşmanları azaltma, dostlarımıza artırma politikası' ticaretimizin şu an için kapalı olan güzergâhlarını açacak ve ülke ekonomisi koşmaya başlayacaktır.” Başbakan Binali Yıldırım’ın dediği gibi, ülke ekonomimiz kaldığı yerden koşmaya devam edecektir. Darbe ile ortaya çıkan bu prangadan millet olarak kurtulmuş olmamız ülkemizin önünü açacaktır. Bizlerin yapması gereken de aynı kararlılıkla ve anlayışla ülkemize sahip çıkmaya devam edip, süratle ekonomik kalkınmaya kaldığı yerden devam etmeliyiz. Başka da bir yol gözükmüyor. Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?  

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.