1. HABERLER

  2. Kamu Hastaneleri’ne Devredilen Askeri Hastanede Muayene Sayısı 3 Kat Arttı
Kamu Hastaneleri’ne Devredilen Askeri Hastanede Muayene Sayısı 3 Kat Arttı

Kamu Hastaneleri’ne Devredilen Askeri Hastanede Muayene Sayısı 3 Kat Arttı

Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekteri Prof. Dr. Adnan Seyrek, haftada bin hastaya bakılan Asker Hastanesi'nin, Kamu Hastaneleri Birliği'ne devredilmesinin...

A+A-

Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekteri Prof. Dr. Adnan Seyrek, haftada bin hastaya bakılan Asker Hastanesi'nin, Kamu Hastaneleri Birliği'ne devredilmesinin ardından bu rakamın 4 bine çıktığını söyledi.

Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekterliği tarafından, Sağlık Bakanlığı'na devredilerek Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Rızaiye Binası adını alan eski asker hastanesi ve diğer hizmet binaları hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya, İl Sağlık Müdür Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekteri Prof. Dr. Adnan Seyrek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Cahit Polat katıldı.

Sağlık hizmetleri kapsamında ülke çapında değişikliler gerçekleştiğini belirten Elazığ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekteri Prof. Dr. Adnan Seyrek, "Hem Sağlık Bakanlığının kendi iç çalışmaları sonucu hem de askeri hastanelerin ülke çapında Sağlık Bakanlığı'na bağlanması sonucu bir takım yapısal değişiklikler meydana geldi. Askeri hastanelerin sağlık bakanlığına bağlanması aslında yeni bir konu değil. Uzun yıllar öncesinde devletimiz tarafından planlanmış bir durumdu. Zira askeri hastanelerimizin uzu yıllardan beridir hizmet verimi düşmekteydi. Askeri hastaneleri Sağlık Bakanlığı hastaneleriyle birleştirerek güç birliği oluşturup hem silahlı kuvvetlerimize hem de sivil vatandaşlara daha randımanlı bir hizmet vermek istendi" dedi.

"Haftada bin hastaya bakılırken, 4 bine çıktı"

Askeri hastanedeyken 2016 yılının ilk 5 ayında poliklinik sayısının 20 bin 359 olduğunu aktaran Prof. Dr. Seyrek, "Bunun haftalık poliklinik sayısı bin 20'ye tekabül ediyor. Biz hastaneyi devraldığımız sürede ilk bir haftalık poliklinik sayısı 3 bin 394'tür. Yani daha yeni başlamamıza rağmen haftalık veri 3 misliden fazlasına çıktı. Aylık poliklinik sayısı ise 13 bin 607'e çıktı. Yatan hasta sayımız 2016'nın 5 ayında 192 iken, sadece geçtiğimiz hafta yatan hasta sayımız 236'dır. Bunlar başlangıç verilerdir. Bunlar gittikçe artacak. Halkımızı buraya alıştırmaya çalışıyoruz. Bir taraftan da buranın yol ve ulaşım problemini çözmeye çalışıyoruz. Yeni yol düşüncemiz var. Hastaneye ulaşım kolaylığı sağlayamazsanız hastaneden randıman almanız mümkün değil. Bu çerçevede belediyemizin destekleriyle hastanemize ulaşımı kolaylaştıracak bir yol çalışması başlatıldı. Halkımızın buraya rahatlıkla ulaşabileceği bir yol yapılacak. Bu yolu da tamamlarsak hiçbir eksiğimiz kalmayacak" diye konuştu.

Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi hakkında bilgi veren Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Cahit Polat ise, "Toplam yatak sayımız 829'dur. Bunun 494'ü merkez kampüste, 253'ü Rızaiye binamızda mevcut. Bunlardan 40 tanesi yeni doğan servisimizde, 69 tanesi yetişkin yoğun bakımdadır. Uzman hekim sayımız 275 ve pratisyen hekim sayımız 25dir. Poliklinik oda sayımız 183, ameliyathane salon sayısı 16'dır. Bunun 11 tanesi merkez kampüste 5 tanesi ise Harput Devlet Hastanesi'ndedir. Diyaliz ünitemiz eski eğitim araştırma hastanesinde 15 tane olmak üzere toplam 27'dir. 188 hastaya hizmet vermekteyiz. Rızaiye binamızın alt tarafında bir diyaliz ünitesi planlıyoruz" dedi.

Kamu Hastaneleri’ne Devredilen Askeri Hastanede Muayene Sayısı 3 Kat Arttı

Kamu Hastaneleri’ne Devredilen Askeri Hastanede Muayene Sayısı 3 Kat Arttı

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.