1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Kamu Mallarına Zarar Vermeyelim!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kamu Mallarına Zarar Vermeyelim!

A+A-

Sevgili okuyucularım bu haftaki yazımda kamu mallarının önemine dikkat çekmek istiyorum. Bu konuda lütfen duyarlı olalım…

Kamu malları; doğal nitelikleriyle kamu­nun yararlandığı ve kullandığı ya da yasal bir düzenlemeyle doğrudan doğruya kamu­nun yararlanmasına ve kullanımına ayrılan mallardır. Toplumun her kesiminden vatandaşlar kamu mallarını hizmet standartları gereği kullanabilir. Yani kamu mallarını kullanmak her insanın en doğal haklarından biridir. Kamu malları, vatandaşların cebinden para harcanarak, biz insanların hizmetine sunulan özel araç gereçlerdir. Ben kamu mallarının önemine dikkat çekerek farkındalık oluşturmaya çalışalım demek istiyorum.

Şimdi gelelim asıl konuya… Hayatın belirli kuralları vardır. Eğer biz bu toplumda yaşıyorsak bu kurallara dikkat etmek zorundayız. Şimdi sizlere birkaç örnek vermek istiyorum.

Toplu taşıma araçları

tahrip ediliyor

Otobüslerde gördüğüm bazı manzaralar beni derinden üzüyor. Bazı bilinçsiz kişiler maalesef otobüs koltukları çakmakla yakmış. Cam kenarlarındaki plastikler çakmakla yakılarak eritilmiş. Koltuk döşemeleri yırtışmış. Ayakta ki yolcuların tutacak olarak kullanıldığı plastikler maalesef koparılmış. Şimdi bunları yapan insan olabilir mi? O insanlar acaba kendisi araba ya da başka bir şey aldıkları zaman böyle zarar verebiliyorlar mı?

Duraklarda durmayı

beceremiyoruz

Arkadaşlar durakları otobüslerin geliş ve gidiş güzergâhları doğrultusunda hepimiz doğal olarak kullanıyoruz. Belediyenin duraklar için yapıştırdığı, etiketleri sökecek ya da anahtarla kazıyacak kadar lütfen düşmeyelim. Yani durak numarasını belirten etiketlerin insanlara ne zararı olabilir?

Kameriyeler kırık

Vatandaşlarımızın istifade edebilmesi için bir sürü parkımız mevcut. Yani bazı parklardaki ağaçların dalları maalesef kırılmış durumda. Çoğu kişi ağaçları bıçakla kazıyarak isimlerini yazmış çizmiş. Kameriyelerin bazıları ise kırılmış. Yenilip içildikten sonra temizlenme zahmetinde bile bulunulmamış. Yerlerde çekirdek kabukları, kola bardakları, pet şişeler adeta cirit atıyor. Arkadaşlar bu parklar hepimizin ortak malı. Lütfen kamu mallarına sahip çıkalım. Neticede onların parası yine bizden çıkıyor…!

Birkaç örnek vererek kamu mallarının önemine dikkat çekmeye çalıştım. Umarım mesajım yerine ulaşır ve daha duyarlı oluruz.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.