1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kandırılma İhtilacı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kandırılma İhtilacı

A+A-

 

Kişiler niçin kanar yalana?

*

Cahillikten olabilir mi mesela? Yani, bilmeyen kişi bilgisiz olduğu bir konuda bilgisiz kalmakta veya eski bilgilerinde ısrar ederse cahilleşir ve aldığı bilgilere kanabilir cahilce. 

*

Tembellikten olabilir mi? Kişi, aldığı bilgilerin doğruluğunu sorgulamalı, işin aslını araştırmalı değil mi önce? Elbette, ama aldığı bilgilerin doğruluğunu araştıracak kadar temel bilgisi ve özgüveni olmayan kişi, yorulmak yerine aldığı bilgilere kanabilir tembelce. 

*

Yorulmak! Ne yorulması? Sorgulama, öğrenmeye, işin aslını anlamaya çalışma, düşünme bunlar zor işler mi ki, kişiler kandırılma riskine rağmen tembellik ederler?

*

Erken yaşlarda öğrenmeyi öğrenmek yerine daha kolay olan kanmayı tercih eden kişilere, belli bir yaştan sonra hele bir de beyin kıvrımları esnekliğini yitirince öğrenmenin ve düşünmenin gerektirdiği çaba daha da yorucu gelir. Hatta yeni bilgiler içeren, düşünme gerektiren bir yazıyı okumak, bazılarında baş ağrısı bile yapar. Kanmak ise hiçbir çaba gerektirmez, her zaman kolaydır. Kandığı yalanlar yüzünden başına bela gelince, kandıranı suçlayarak rahatlamak da kolaydır.

*

Hatırlayın, bir “dana” işinde dolandırılan kişilerden birisi şöyle anlatmıştı karar verme sürecini, “kalabalık görünce bu kadar kişi kandırılmış olamaz dedik ve biz de katıldık”…

*

Düşünce tembelliği marazına yakalanan beyin, marazını belli etmemek için sürü psikolojisine tabi olarak kandırır kendisini taşıyan bedeni… Taşıdığı beyindeki düşüncesizliği fark etmeyen beden, içinde bulunduğu kalabalığın gücüne bağlanmaya başlar. Öyle bir kalabalıkta kimin kimi kandırdığı da anlamını kaybeder. Sonuçta, “beyin gücünün beden gücünü yendiği, hatta oyuncak ettiği” çağımızda, gericilik ile gelenekçilik arasındaki farkın hâlâ anlaşılamaması bu yüzdendir. Günü kurtaramayan ve geleceği kuramayanlar belki de bu yüzden geçmişteki hikâyeler ile avunurlar.

*

Yeni bilgileri anlayacak kadar düşünemeyen ve anlamadığı şeyleri inkâr eden kişiler bir yandan, doğru bilgileri içerse bile yanlış yola saptıran, düşünme gerektirmeyen, eğlenceli ve heyecanlı komplo teorilerine inanırken diğer yandan gelenekçilik görüntüsü altında sunulan gericilik ile mutluluk vaat edenlere sarılır. Düşünmek bu mutluluğu(!) bozacağı için, uzak durmak gerekir. Kişi düşünürse kandırıldığını anlayacak ve hem kendisi mutsuz olacak, hem de kandıranın rahatı kaçacak.

*

Kanarak mutlu olmak varken, kim ister yorulmayı, çalışmayı, çabalamayı, elinden gelenin en iyisini yapmak için gayret göstermeyi yani cihat etmeyi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.