1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Kanser Önlenebilir
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kanser Önlenebilir

A+A-

1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası nedeniyle kamuoyunda duyarlılığı artırmak amacıyla bu haftaki yazımın konusu kanser…Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı son rakamlara göre kanser vakaları 2035 yılına kadar yılda 24 milyonu bulması bekleniyor. Bu önemli hastalığa dikkat çekmek amacıyla Nisan ayının ilk haftası, Türkiye’de ‘Kanserle Savaş Haftası’olarak kabul ediliyor. Onkolji uzmanları, kanserin dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olduğunu vurguluyorlar. Kanserlerin 3’te 1’i önlenemeyen, 3’te 2’si ise önlenebilir grupta. Aileden getirilen genetik yükle ortaya çıkan kanserler ortadan kaldırılamadığı için bunlar ‘önlenemeyen’ kanserler olarak düşünülebilir. Ancak yanlış beslenme ve yaşam alışkanlıklarını, sigarayı ve çevresel faktörlere veya mesleki kimyasalları ortadan kaldırırsak bunların neden olduğu kanserleri önlenmiş oluruz.

**

Dünya kanser istatistiklerine göre; ölüm nedenleri arasında kanser ilk sırada yer alıyor. 2030 yılına gelindiğinde yıllık 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması, vakalarda yüzde 75 artış olması bekleniyor. Türkiye’de ise sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp-damar hastalıklarından sonra en sık görülen ikinci ölüm sebebi olması açısından kanser önemli bir toplum sağlığı problemi olarak dikkat çekiyor. Uzmanlar dengeli beslenmenin ve egzersizlerin kanseri önlemede oldukça faydalı.

**

Okuduğum bir makalede kanser hakkında doğru bilinen bir çok yanlışın olduğu yazıyordu. Aklımda kalanlardan birkaçını sizle paylaşayım.

Kanserin belirti ve bulguları yoktur: Erken tanı tartışılmaz düzeyde yararlıdır. Birçok kanser türü, erken dönemde uyarıcı belirti ve bulgular gösterir.

Tümörlü dokuya biyopsi yapmak kanserin yayılmasına neden olur: Tümör biyopsisi yapmanın kanserli hücrelerin yayılmasına neden olduğuyla ilgili bilimsel kanıt yoktur.

Ne yaparsan yap kanser olacağın varsa olursun, kanser kaderindir:Tüm yeni kanser vakalarının en az yarısı önlenebilir veya tarama ile erken yakalanabilir. Tek başına sigara tüm kanser ölümlerinin yüzde 30’unu kapsıyor.

Çoğu kanser ailesel geçişlidir, eğer ailende kanser öyküsü yok ise risk altında değilsin: Sadece yüzde 5-10 kanserin ailesel ilişkisi bilinir, çoğu sporadiktir ve aile ilişkisi yoktur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.