1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Karabağ’dan Kıbrıs’a Yol Gider mi?-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Karabağ’dan Kıbrıs’a Yol Gider mi?-2

A+A-

Dünkü yazımıza devam ediyoruz…

Onca yıldır hayalet şehir olarak kapalı tutulan Kıbrıs Maraş’ın kısa süre önce yerleşime açılması tarihin yeniden ihya edilmesi açısından son derece önemli bir adım oldu. Beraberinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile geçen hafta sonu kuruluş yıldönümü kutlamaları ve bir dizi program için Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ada ile ilgili dikkat çeken mesajlar vererek adeta bu adımların devamını müjdeledi.

Erdoğan “Garantör ülke olarak bizim de KKTC'nin de, diplomasi oyunlarına artık tahammülümüz kalmamıştır” diyerek batılıların oyun ve oyalamalarını işaret etti. Kıbrıs’ta son bir buçuk asırda belirsizliğin hâkim olduğuna vurgu yapması, Rumlarla yeniden ortaklığın tesis edilmesinin mümkün olmadığını söylemesi, Avrupa Birliği’nin Kuzey Kıbrıs’a taahhüt ettiği desteği vermemesini haykırması ve Akdeniz’deki haklarımızı sonuna kadar koruma kararlığında olduğumuza vurgu yapması Avrupa’ya gönderilen son derece önemli mesajlardı.

Nitekim bu konuşmadan rahatsız olan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Erdoğan’ın açıklamalarının akabinde, “Maraş'taki kapalı bölgenin açılmasıyla ilgili bugünkü eylemlerden ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM ilkeleriyle çelişen açıklamalardan üzüntü duyuyoruz. Bunlar daha fazla güvensizliğe, bölgede daha fazla gerilime neden olacaktır ve acilen geri alınmalıdır” diyerek Avrupa’nın hazımsızlığını ortaya koydu.

Tarihe ‘Türk gölü’ olarak kaydedilen Akdeniz, öyle anlaşılıyor ki yeni, yepyeni ve hatta solmaz pörsümez yeniye doğru yol alıyor.

İmamoğlu neden üstüne vazife

olmayan icraatlar peşinde?

Türkiye ekseninde bunlar olurken İstanbul’un CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği'nin (IAPC) sanal olarak düzenlediği 53. Dünya Konferansı’nda Türkiye’yi Avrupa’ya resmen şikâyet etti.

Fonda Ayasofya Camii’nin yer aldığı videoda Türkiye’yi eleştiren İmamoğlu, “Demokrasinin kurumları yerinde duruyor, demokratik işleyiş hüküm sürüyor gibi görünüyor ama gerçek hayat bunun tam tersi bir yönde akıyor. Siyasi iktidarın elinde toplanan güç ve yetkiler o kadar artabiliyor ki bir demokrasiden söz edilip edilemeyeceği sorgulanır hale geliyor” dedi ve Türkiye’de denge ve denetleme mekanizmalarının işlevsizleştirildiğini, demokrasinin temel gerekliliklerinin temenniye dönüştüğünü iddia etti.

Bakalım CHP cenahından daha başka neler göreceğiz!

İYİ Parti ile HDP

anayasa hazırladı mı?

Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti, kurucu üye ve potansiyel genel başkan adaylarından Ümit Özdağ’ın iddialarıyla çalkalanıyor. İlk olarak İstanbul İl Başkanı’nın FETÖ’nün önemli bir elemanı olduğu iddiasını gündeme taşıyan Özdağ, hakkında disiplin soruşturması açılıp, dava yağmuru başlatılmasının ardından bu defa “CHP, İYİ Parti, HDP ve SP arasında 2018'deki gizli görüşmelerde Anayasa taslağı hazırlandığını” gündeme getirdi. Özdağ taslakta Türk milliyetçiliği adına kabul edilemez maddelerin yer aldığını da ifade ederek önemli ipuçları verdi.

İYİ Parti, CHP ve HDP’den vakit kaybetmeksizin Özdağ’ın iddialarını yalanlayan açıklamalar yapıldı. Bahse konu toplantılara başkanlık eden CHP İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu ise, “Bahsedilen 2018'deki bir çalışmadan ibarettir. Bu bir anayasa taslak çalışması değil, TUSES'in daveti üzerine ortak ilkeler doğrultusunda yapılmış bir görüşme ve rapor çalışmasıdır. Anayasa, taslak metni gibi herhangi bir şey yoktur. Biz sadece o zaman raporu konuşup, değerlendirdik” şeklindeki açıklamalarıyla ‘Anayasa taslağı ifadesini reddetse de’ toplantıların yapıldığını ve bir metnin varlığını ortaya koydu. Anlaşılan o ki muhalefette suların durulmaya pek de gönlü yok!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.