1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Karantinada 7. Gün
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Karantinada 7. Gün

A+A-

“Sosyal medyada izlediğim bütün Covid-19 ile ilgili videolardan iyice midem bulandı. Covid-19 gerçek değil diyenlerin ağzına kürekle vurasım var.

Sanki benim çektiğim acıları çektiniz...’’

 

Covid 19, karantinada 7. gündeyim. Dün gece müthiş bir mide bulantısı ile boğuşmuş, kendimi zar, zor uyutabilmiştim. Ertesi gün, yani bugün saat 14’e kadar uyumuşum.

Uyandığımda ise ağzımın içinde bir kaplama varmış hissi, yediğim hiçbir şeyin değil tadını kendisini bile hissettirmiyor. Halsizlik harici bedenimle ilgili her hangi bir rahatsızlığım yok.

Koku alma hissim geri geldi, artık her kokuyu alabiliyor olmak sevindirici mi, yoksa mide bulandırıcı mı siz düşünün. Keşke kötü olan kokuları almamaya devam etseydim. Ama küçük kızımın dediği gibi, "baba senin güller keçi gübresi olmasa açmayacak"

Sosyal medyada gördüğüm bir başka paylaşımda, "çok dikkat ettim ama bana da geldi" gibi klişeleşmiş sözler oldu. Nereye dikkat ediyorsunuz ki, şahıs değil, toplum dikkati önemli pandemi sürecinde. Beni evimde bekçilere kontrol ettirene kadar, belediyeye yani kamuya ait toplu ulaşım araçlarına müdahale edin, diğer şehirlerden getirilen hastalara müdahale edin.

Bu hastalığın belirtisinin genelde ateş olmadığını öğrenin ve kurum kapılarında vatandaşa eziyet etmeyi bırakın.  Vatandaşa belirti olması durumunda evlerinde test yapıp erken karantina süreci başlatın...

***

Eklem ağrıları maalesef hiç gitmiyor, bugün ilaç tedavim bitti. Sanırım hastalık geçtiğinde de bir müddet devam edecek.  Bu hastalık acı eşiği düşük olan insanlara göre değil aman dikkat edin. Benim gibi vücudunu ve nefsini zorlamayı seven psikopat bir karakteri bile bu kadar sızlatıyorsa, diğer insanları düşünemiyorum bile. Bu hastalığın seyrini unutmamak ve ileride anlatabilmek için gün be gün kaleme aldığım bu yazıların geçmiş günlerini okudukça başıma gelenleri yeniden yaşıyormuş gibi hissettim.  Öyle ya da böyle bu süreç bittiğinde, yapamadığım, ertelediğim her şeyi bir liste halinde yazıp yapmaya başlayacağım. Yarına ömrüm olacak mı felsefesinde hayatını yaşayan ben bile ertelediğim ne çok şeyimin olduğunu bu süreçte daha iyi anlamış oldum... Bir de artık maske takmayacağım için memnunum, bu hastalıktan iyileşerek çıkmayı başarabilirsem en az bir sene vücudumda antikor olacak. Zaman geçtikçe iyileşme olacağını ümit etmek psikolojik savaşı kendi içimde kazanma çabalarımdan biri.  Evet ben iyiyim bugün derseniz o gününüz daha az acılı geçiyor.  Psikoloji bu hastalıkta da en önemli etmen. Şayet sürekli olumsuz düşüncelerde iseniz ve bu düşüncelerden kendinizi arındıramıyorsanız size tavsiyem gidin uyuyun, yataktan çıkmayın. Zaten belli bir süre sonra beyniniz bedeninizi otomatikman uyutuyor. Bedenin içinde olduğu gizemli savaştan en az hasarla çıkması sizin uyumanıza bağlı unutmayın.

***

Bugün diğer günlere nazaran, çok fazla telefon görüşmesi yaptım ve her görüşmeden sonra kulaklarım en az yirmi dakika sızladı ve halsizleştim.  Telefon cihazı kesinlikle bu hastalığın belirtilerini etkin hale getiriyor. Hiç şüphem kalmadı.  Telefonu uçak moduna alıp uyuyacağım bu yazdığım kısmı bitirince.  Sağ olsun eş dost hısım akraba arayıp sesimizi duymak istiyor, var olsunlar.  İstemediğimiz veya bir talepte bulunmadığımız halde kapımıza meyve ve çeşitli hediyeler bırakan dostlar seviliyorsunuz. Burnumun içi nasıl bir sızlıyor anlatamam. Diğer insanların bu sürecin başında yaşadığı belirtiler her ne hikmetse bende sürecin sonlarında ortaya çıkmaya başladı. Tamam ters adamım da bari bu hastalığın belirtilerini ters yaşamasaydım.

Eşinin testi pozitif, kendi testi negatif çıkan, evli çiftlerle görüşünce de kendi kendime sormadan edemiyorum, ‘Hiç mi el ele tutuşmuyorsunuz be.’ Biz tutuşuyormuşuz demek, eşim de ben de pozitifiz. :)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.