1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Karatay Üniversitesi 2051’e hazırlanıyor
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Karatay Üniversitesi 2051’e hazırlanıyor

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk, düzenlediği basın toplantısında 10 yıllık değerlendirmede bulunarak hedefleri hakkında bilgiler verdi.

5 üniversiteye sahip Konya’nın öğrenci şehri olma özelliğine Karatay’ın da her yıl artan öğrenci nüfusuyla büyük destek olduğuna vurgu yapan Öztürk, “400’e yakın akademisyen, 300’ün üzerinde idari personel, 39 ön lisans ve lisans programı, 28 lisansüstü programı, 8 bin 500’e ulaşan öğrenci sayısı, 6 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulu ile eğitimde öncü üniversite olma hedefimize gün geçtikçe daha da yaklaşırken, bu hedefimizi fiziki ve beşerî yatırımlarımızla daha da sağlamlaştırmaya gayret ediyoruz” diyerek üniversiteyi özetledi.

Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2018 Raporuna göre Türkiye’nin en fazla burs veren 8. Üniversitesi pozisyonunu edindiklerini anlatan Öztürk, Karatay Medresesi’nin 800. yılı olan 2051’de KTO Karatay Üniversitesi’nin yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olacağına duyduğu inancı dile getirerek hedeflerini ortaya koydu.

Cevat Örnek ve İbrahim

Yıldırım’a veda                 

Cevat Örnek, Hürriyet Konya muhabirliğiyle başladığı basın hayatını daha sonra uzun süre Milliyet’te sürdürmüştü. İkbalini ticarette görüp çiçekçiliğe başladıktan sonra da eski dostlarıyla irtibatını koparmadı. 1994’de Cevat gelin arabamızı süslerken Galip Yenikaynak ağabeyin vefat haberini almıştık. Sonraki yıllarda ciddi bir omurilik ameliyatı geçirerek hayata tutundu. 3 yıl önce biz beyin tümörü ameliyatı geçirdiğimizde “Aman enfeksiyona dikkat et” diye tembihte bulunanlardan biri de Cevat’tı. O günlerde ağzında başlayan bir rahatsızlık neticesinde vücudunda yeni kanser hücrelerine rastlandı ve zor bir ameliyat daha yaşadı. 3 ay kadar önce ziyaret ettiğimizde dükkanda hanımı ile birlikte rızkının peşindeydi. Sağlığı yerindeydi ama yine de ayırılırken “Aman abla, bu adama iyi bakın” demeyi ihmal etmemiştik. “Bakarlar, bakarlar” diyerek de gülmüştü Cevat.

***

Tıraş olurken bir jilet kesiği onulmaz bir enfeksiyona sebep olmuş ve geçen hafta Cevat’ı Musalla’da ebedi istirahatgahına uğurladık. Allah rahmet eylesin.

Ertesi gün bu defa eski gazeteci, emekli Konya İl Basın Müdürü İbrahim Yıldırım’ın vefat haberini aldık. Mesleğe başladığımız 1980’li yıllarda son derece etkindi; kendisi için “Vali gibi Müdür” denirdi. Birkaç yıl önce gazeteyi ziyaret ettiğinde uzun uzun eskileri yâd etme fırsatı bulmuş, bir ara “Sen olanları bize de anlatır mısın?” demiştik. “Bende olan benle gidecek” diyerek devrinin gizemini korudu. Cevat’tan bir gün sonra İbrahim Yıldırım’ı da Üçler’de ebedi aleme yolcu ettik. Mekanı Cennet olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.