1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Karatay’dan dijital Abdülhamit sergisi
Karatay’dan dijital Abdülhamit sergisi

Karatay’dan dijital Abdülhamit sergisi

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Ümidimiz, temennimiz ve beklentimiz Sultan Abdülhamid Han’ın fikir ve düşüncelerini yani şahsiyetini kavramak ve geleceğe aktarmaktır” diye konuştu.

A+A-

Ali Bayer

Karatay Belediyesi, vefatının 103’üncü yılında Sultan İkinci Abdülhamid Han’ı özel bir sergiyle anıyor. “Ulu Hakan 2. Abdülhamid Han Dönemi Konya Ferman, Berat ve Belgeleri” adını taşıyan sergi, dijital ortamda açıldı.  Toplamda 17 berat ve 10 belge ile fermandan oluşan dijital sergiye https://www.karatay.bel.tr/sergiler/ikinci-abdulhamid-han-donemi-konya-berat-ve-belgeleri/ adresinden ulaşılabiliyor.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Sultan 2. Abdülhamid Han’ın mazluma kol kanat ve zalime set olmuş bir devlet adamı olduğunun altını çizdi.

Boyun eğmedi

Kılca, “Tahta çıktığında Osmanlı İmparatorluğu en zor dönemlerinden birini yaşıyordu. Böylesine ağır şartlar altında tahta çıkan Sultan 2. Abdülhamid Han, uyguladığı politikalarla devletini zor dönemlerde ayakta tutabilmeyi başarmış, bununla da kalmayıp Osmanlı Devleti’nin güçlenmesi ve modernleşmesi yönünden de yoğun bir çaba sarf etmiştir. Sultan Abdülhamid Han fikir, düşünce ve duruşu ile ne bir boyunduruk altına girmiş nede boyun eğmiştir. Devletini vakur ve mağrur bir şekilde temsil etmiş adeta etrafı sarılmış bir kaleyi içeriden en güzel şekilde savunmuş ve korumuştur. Öte yandan memleketine, milletine gelebilecek saldırı ve tehditlere karşı kollarını açarak korumak ve kollamak için kendini siper etmiş bir kahramandır.  Çünkü biliyoruz ki gençlik bizim umudumuz ve bu umudu hep diri tutmanın gayretinde içerisindeyiz. Mavzerde kurşun, siperde yürek, secde de bir dua olan cennet mekân Abdülhamid Han’ın; bir devlet adamı, siyasi bir deha olarak bize bıraktığı fikir ve düşünce mirasının emanetçisiyiz. Bu emanetin önemli bir kısmını temsil eden ‘Ulu Hakan 2. Abdülhamid Han Dönemi Konya Ferman, Berat ve Belgeleri’ dijital sergimizi hemşehrilerimizin beğenisine sunduk. Ümidimiz, temennimiz ve beklentimiz Sultan Abdülhamid Han’ın fikir ve düşüncelerini yani şahsiyetini kavramak ve geleceğe aktarmaktır” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.