1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Karatay’dan enerji hamlesi
Karatay’dan enerji hamlesi

Karatay’dan enerji hamlesi

Karatay’dan enerji hamlesi

A+A-

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, 20 bin metrekarelik alandaki Karatay Güneş Enerji Santrali’nin yıllık 2 bin 138 megabayt enerji üreteceğini söyledi. 5 milyon 780 bin liraya mal olan tesis yıllık 1 milyon 496 bin lira kazançla 4 yılda kendini amorti edecek.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Karatay Belediyesi tarafından Saracoğlu Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Karatay Güneş Enerji Santrali, düzenlenen törenle hizmete girdi. Santralin açılış törenine katılan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya’nın bütün kurum ve kuruluş temsilcileriyle bugün tek yumruk olarak Karatay Belediyesi’nin hizmete sunduğu güneş enerji santralinin açılışında olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Toprak, “Tesisin mali boyutu, güneş enerjisinin değerlendirilmesi, çevreye olan katkıları, Türkiye örnek olması, kısacası neresinden bakarsak hepimizin göğsünü kabartacak bir tesis. 20 dönüm üzerinde yapılan ve yaklaşık 6 milyon liraya mal olan bu tesis, güneş ışınlarının değerlendirilmesine yönelik güzel bir örnek” dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yenilenebilir enerjinin son dönemlerde Türkiye’de ve dünyada önemli bir yatırım alanlarından biri haline geldiğini belirerek Türkiye’nin bu alanda önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Altay, “Karatay Belediyemiz 1 megavatlık bir güneş enerji santralini hizmete açıyor. Böylece belediyemizin tüm elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak” diye konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun da, Türkiye’de üretilen enerjinin yüzde 65'ini yerli ve milli kaynaklardan elde edildiğini kaydetti.

8 ayda tamamlandı

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, yapımı tamamlanarak hizmete giren Karatay Güneş Enerji Santrali’nin 20 bin metrekarelik bir alan içerisine kurulduğunu belirtti. Kılca, “Dünyada hızla azalan enerji kaynaklar ülkeleri yeni arayışlara yönlendirmekte. Özellikle son yıllarda su, rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları enerji sektörünün öncelikli konularından biri haline geldi. Ülkemiz de coğrafi konumu dolayısıyla yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Karatay Belediyesi olarak bizler de tüm bu avantajları dolayısıyla böylesine önemli bir tesisi hayata geçirdik ve hep birlikte hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tesisimiz, 4 bin 400 adet panel 25 adet inverter ile 90 ton çelik konstrüksiyon kullanılarak inşa edildi. Kullandığımız solar panellerin tamamı yerli üretim. Tesisin doğru akım gücü bin 188 kilovat alternatif akım gücü ise bin kilovat. Tesisin ürettiği yıllık enerji ise 2 bin 138 megabayt. Tesisten yıllık edilecek kazanç 1 milyon 496 bin lira. Tesis maliyetimiz; 5 milyon 780 bin lira. Tesisin amortisman süresi 4 yıl, yapım süresi ise 8 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Bu çalışmamızla çocuklarımıza daha güzel bir ülke bırakma hedefindeyiz. Güneş enerji paneli yatırımımızla yıllık yaklaşık 88 bin ağacı doğaya kazandırmış oluyoruz. Yaklaşık 980 tona yakın sera gazı salınımı da engellemiş oluyoruz. Ülkemizin 2023 hedefleri arasında yer alan yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 30'a çıkarılması hedeflerine destek olmak için bizler bu vesileyle katkı yapmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.