1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Karatay’dan kültüre katkı
Karatay’dan kültüre katkı

Karatay’dan kültüre katkı

Karatay’dan kültüre katkı

A+A-

Karatay Belediyesi, Konya’da kültür yayınlarıyla şehrin maddi-manevi değerlerini kitaplaştırarak vatandaşla buluşturuyor. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Konyamızın zengin ve derin kültür-sanat hayatına katkı yapıyoruz” dedi.

Ali Eskipostalcı

Bugüne kadar onlarca kıymetli eseri yayın hayatına kazandıran Karatay Belediyesi, kültür yayıncılığına yeni eserlerle katkı sunmaya devam ediyor.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, göreve geldiği son 1,5 yılda 5 yeni önemli eseri daha yayın hayatına kazandırdı.

Geçtiğimiz Haziran ayında Karatay Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi’nin birlikte organize ettiği ve 9’uncusu gerçekleştirilen Geleneksel Mevlana Şiir Şöleni, Türkiye’nin farklı şehirlerinden şairleri ve sanatseverleri bir araya getirmişti. Bosna Hersek Milli Şairi Cemalettin Latiç de şiir şölenine onur konuğu olarak katılmış ve Konyalılar adeta şiire doymuştu.

Karatay Belediyesi, katılımın bir hayli fazla olduğu 9 Mevlana Şiir Şöleni’ne doyamayan ve o eşsiz atmosferde okunan şiirleri her zaman yanı başlarında görmek isteyen vatandaşlar için harekete geçti ve “9. Geleneksel Mevlana Şiir Şöleni Şiir Seçkisi” adlı kitabı yayın hayatına kazandırdı. Anadolu’da sadece ekonomide değil, sosyal ve kültürel hayatın da tam merkezinde yer alan ahiler ve ahilik kültürü de Karatay Belediyesi’nin katkılarıyla kitaplaştırıldı. Hz. Mevlana ile Şems-i Tebrizi’nin yolculukları da “Mihrimah; Kadim Medeniyetin Manevi Temelleri” adlı kitap da yine Karatay Belediyesi’nin yayın hayatına kazandırdığı bir başka eser.

Türkiye Selçuklu Devleti’ne önemli hizmetleri bulunan, Selçukluların kültür ve medeniyet tarihine birçok katkı sunan Celalettin Karatay’ın hayatı da Karatay Belediyesi’nin katkılarıyla önemli bir esere dönüştü.

Konya’nın değerleri

Minyatür Sanatçısı Ayşe Ülker Erke’nin minyatürlerinden oluşan sergideki eserler, aynı adla yani “Âlem Dönüyor; Minyatürlerle Mevlevilik ve Mevlevihaneler” ismiyle basıldı.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, kökü binlerce yıllık tarihe dayanan, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Konya’nın sahip olduğu değerler ve bu önemli bir mirası korumak, geleceğe taşımak için gayret ettiklerini söyledi. Başkan Kılca, “Bugün coğrafyamız, büyük bir kültür emperyalizmi ile karşı karşıyadır. Kendi kültürlerini ve değerlerini koruyamayan toplumlar, maalesef yok olmaya mahkumdur. Karatay Belediyesi olarak bizler, kendi kültürümüzü yaşayarak, yaşatarak ve gelecek kuşaklara aktararak sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Bu kapsamda da yaklaşık son bir buçuk yılda 5 önemli eseri yayın hayatına kazandırarak hemşehrilerimizle buluşturduk. Amacımız, Birçok medeniyetten beslenmiş, bu medeniyetlerin kültüründen süzülmüş bir şehir olan Konyamızın özellikle de Karatayımızın da tanıtımına katkı sunmaktır. Bu vesileyle söz konusu proje ve eserlerimizin yayın hayatına kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.