1. YAZARLAR

  2. Naciye Görpe

  3. Karma Karışıklaşmaktayım
Naciye Görpe

Naciye Görpe

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Karma Karışıklaşmaktayım

A+A-

TEOG bugünlerde en büyük sorunum...

İlk etapta TEOG eğitim sistemine faydalı bir karar diye düşünüyordum. Öğrencilerin tabandan bir yol çizmeleri. Kapasitelerine uygun şekilde bir başlangıç yapmaları mantıklı gelmişti. Ta ki sistemin içine düşene kadar. Tam sistem çözüldü yol çizelim derken TEOG kaldırıldı haberi ayrı bir kızgınlıkta yaratmadı değil. Hiç kimse istediği ya da hak ettiği bir liseye giriş yapamadı. Nakil işlemlerinden dolayı derslerden geri kalacak binlerce öğrenci var.

***

Sistem ile ilgili duyduğum sıkıntıların bir kısmını paylaşmak istiyorum.

8 yıl boyunca her dönem takdirname getiren oğlum sağlık problemine dayalı son dönem gerileme yaşadı ve haklı olarak sınava yansıdı. Konya’nın Çumra ilçesinde sağlık meslek lisesi tercihi yaptık fakat sağlık meslek liselerinde yapılan sistem değişikliğini sonradan öğrenince ve öğrenci servislerine gelen yeni işletme kararından dolayı ulaşım problemi yaşayınca nakil yaptırmayı düşündüm. Servis problemi Valiliğe okul velileri tarafından defalarca iletildi çözüm yolundalar inşallah.

Evet filmin koptuğu yer

Buraya kadar her şey bir nebze normal. Nakil için açık kontenjanları kontrol ettiğimde Anadolu liselerinin tercih puanları yükseltilmiş ve 10 puan ile nakil işlemini gerçekleştiremiyorum.

Üniversite hedefi olan bir öğrenciyi sonuç olarak  halk tabiri ile söylemek gerekirse sanayiye vereceğim sanırım. Şimdi buraya kadar sadece benim sorunum gibi görünüyor. Fakat etrafımda tanıdığım 480 puan alan bir öğrencinin yüzdelik diliminden dolayı Fen lisesine girememesi de bir problem olduğunu açıklıyor. Şimdi merak ediyorum TEOG kaldırıldı kabul peki TEOG dönemindeki öğrenciler için nasıl bir iyileştirme yapılacak? Yoksa herkes kaderini mi yaşayacak?

***

Bütün eğitim sistemlerini denedik. Suç öğrencilerde JBaşka ihtimal kalmadı... 'öğrenci ithal edelim.' Okuyucularıma minik bir gülümseme ile kapanış yapmak istedim.

Şimdi dilerim kimse bu sistemin kurbanı olmaz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar