1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kart Borçlarının Faturası Ağırdır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kart Borçlarının Faturası Ağırdır

A+A-

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) yenilediği aylık bültene göre 2012 sonunda tüketiciler kredi kartlarına 6 milyar lira faiz ödedi. 
BDDK’ya göre aylık yüzde 2,2 olan kredi kartı faizi dikkate alındığında tüketicilerin 90 milyar lirayı bulan kart borcunun 20 milyar lirasının asgari tutarını ödeyerek batık duruma düşmekten kurtulduğu hesaplandı. Kredi kartından alınan faiz ise toplam kârın yüzde 24’ü oluşturuyor. Söz konusu faiz sadece gününde ödeme yapmayanlardan alındı.
BDDK’nın açıkladığı rakam, tartışma konusu olan asgari tutarı ödeyerek ‘borcunu yüzdürenleri’ de deşifre ediyor. Aylık yüzde 2. 2 olan kredi kartı faiz oranından yola çıkılarak yapılan hesaplamada Türkiye’de 20 milyar liralık kart borcunun sadece asgari tutarı veya bir bölümü ödenerek yüzdürüldüğünü ortaya çıkarıyor. Bu rakam kredi kartında toplam harcama olan 90 milyar liralık tutarın yüzde 26’sına denk geliyor.
2013 yılı 8 aylık verilere göre ise tüketiciler şimdiye kadar 4,4 milyar lira kart faizi ödedi.
Yılsonuna kadar eğilim devam ederse bankalar kart faizinden 6,3 milyar lira almış olacak. Bankaların kredi kartı faizinden elde ettiği faiz toplam tüketici kredisi faiz gelirinin yüzde 24’üne denk geliyor.
Toplam tüketici kredilerinden bankalar 2012 sonunda 22,8 milyar lira faiz geliri elde etti. 52.2 milyar lira olan net faiz gelirlerine oranlandığında ise bankaların karttan elde ettiği faiz, toplam faiz gelirinin yüzde 12’sidir.
Ayrıca bankalar batık olan kredilerden de 973 milyon lira faiz alıyor. Bankaların 2012 sonunda 5,8 milyar lira olan vatandaşların ödeyemediği ve tahsili gecikmiş alacak olarak tanımlanan batık kredileri için 973 milyon lira faiz geliri elde ettiği görülüyor.
&&&
Peki, yukarıdaki verilere göre tüketiciler olarak bizler hala kredi kartı ile borçlanmaya devam mı edeceğiz sorarım sizlere? Vadesi yaklaşan her türlü borcu ödemek zorunda kalan bizler günlerin çabuk geçtiğini hiç hesap etmiyoruz. Borcun üstüne borç ekleyerek, yâda kredi kartı faizlerini ödeyerek borçtan kurtulamayacağımızın ne zaman bilincine sahip olacağız. Geçici bir rahatlama uğruna kendimizi daha çok derdin içine attığımızı umarım biliyoruzdur.
Bir atasözümüz var: “Borç zamanında ödenmezse borçluluk duygusu gevşer, hastalık uzun süreli olursa ölüme yol açar.” Kredi kartı borcunu yeniden kredi çekip ödememeliyiz.
Bir hastalık haline gelen bu alışkanlıktan toplum olarak kurtulmalıyız.
Son söz olarak söyleyeceğim ise bellidir. Kredi kartı borçlarının faturası ağırdır. Hafife alıp geçici çözüme gitme yanlışı içinde olmayalım. Sadece faizini ödemekle borçtan kurtulmuş değiliz. Hani derler ya anası hala duruyor. Asıl önemlisi anasını ödemektir.
Kredi kartı borçlarının faiz ödemesi sarmalından kaçınmalıyız.
“Borçla alışveriş yapan, aldıklarının parasını hemen ödemese de günün birinde mutlaka ödeyecektir” sözünü hiç unutmamalıyız.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.