1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Kartlarla Servet Harcandığını Biliyor muyuz?
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Kartlarla Servet Harcandığını Biliyor muyuz?

A+A-
Son 5-6 yıl içinde olduğu gibi her geçen günde nakit yerine alışverişlerde kart kullanımı artmaya başladı. Çeşitli kartlarla yapılan alışverişlerimizde farkında olmadan sınırı aşıyoruz. Bazen de nasıl olsa öderiz mantığıyla aşırılığa kaçıyoruz. Sonra acısını yine kendimiz çekip, yapılan alışverişlerin parasını ödemekte zorluklar yaşamaya başlıyoruz. Kredi kartları yüzünden de birçok ailede ciddi sorunlar yaşandı ve yaşanmaya da devam ediliyor. Her alışverişlerimizde kredi kartıyla yapmaya devam ettikçe sanırım bu olumsuzlukları yaşamaya hep devam edeceğiz. Peki, neden bu yanlıştan dönmüyoruz diye kendi kendimize sorduk mu hiç?
Sanırım sorunun cevabı basittir. Alışverişlerde kendimizi sınırlayamıyoruz.
Ya da kazandığımız para ile ihtiyaçlarımızı karşılayamaz durumda isek kredi kartına yöneliyoruz. Veya bu işimize geldiği için nakit yerine kartlarla ihtiyaçlarımızı gideriyoruz.Zaten elde edilen ekonomik kazançla zar zor geçinilen ülkemizde, insanların her türlü ihtiyaçlarını rahatça karşılayacakları bir yapıya gelmediğimiz de ortadadır.Öyle ise kredi kartı alışverişleri ve sonrasında gelişen olumsuz olayları yaşamaya devam edeceğiz. Bütün bunları yaşamak istemiyorsak yapacağımız tek davranışta alışverişlerimizde kredi kartı kullanımına dikkat ederken, aşırı alışverişten uzaklaşmalıyız.
***
Ülkemizde son 5-6 yılda çeşitli kartlarla harcanan tutarın serveti aştığını hepimiz biliyoruz.
Bu harcamalar yabancı kredi kartı, banka kartı ile alışveriş ve nakit çekim tutarı olmak üzere 96 milyar 30 milyon liraya yaklaştı.
Özellikle banka kartları nakit çekmenin yerine düşük tutarlı ödemelerde tercih edilen bir araç olarak kullanılıyor. Turizm sezonunun yoğun olduğu Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında hem kredi kartı, hem de banka kartıyla alışveriş ve nakit çekim zirve yapıyor.
Bütün bunlar nakitsiz bir toplum olmaya doğru hızla bizi itiyor.
Belki bu durum şimdilik büyük bir sorun olmayabilir gibi gözükse de, ilerde birçok sorunun yaşanacağının sinyallerini de vermiyor değil. Ülkemizde bilhassa ekonomik koşulların giderek ağırlaşması, geçim derdi ve kaygısı bizleri düşündürüyor.
***
Şimdiden vatandaşlar olarak bizler gerekenleri yapmazsak ve kartlarla alışverişlerimizde oto kontrolü sağlayamazsak gerisini düşünmek bile istemiyorum. 
Toplumun ruhsal sağlığı ekonomik refah ile doğrudan ilintilidir.
Yani geçim koşulları ne kadar zorlaşırsa o denli de huzursuzluk ve endişeyle karşı karşıya kalırız. Allah göstermesin böylesine zorlukları ve sorunları kimse yaşamak istemez.
Öyle ise bugünden itibaren yapılacak olan, çeşitli kartlarla alışverişlerimizde dikkatli davranmak gerekir. Ne dersiniz bundan sonra kartlarla alışverişlerimizi kontrol altına alarak aşırılığa kaçmayacağızdır.
Sanırım bunu yapacak iradeye sahibizdir.
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.