1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Kaş Yaparken Göz Çıkarmayın
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaş Yaparken Göz Çıkarmayın

A+A-

Geçtiğimiz yılın hemen başlarında Konya’ya 2. hızlı tren garının yapılacağının müjdesini satırlarımız aracılığıyla sizlere duyurmuştum. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığıyla Yeni Buğday Pazarı alanına yapılması planlanan gar ile Konya’daki demir yolu ulaşımı büyük ölçüde rahatlayacaktı. Yüklemlerimde hep yapılacaktı edilecekti gibi kelimeler kullandım çünkü yaklaşık 48 bin metrekareyi kapsayan kamulaştırma işlemlerinde çıkan sorunlar nedeniyle projede bir arpa boyu dahi yol kat edilemedi. Öyle ki Bakanlık arsa bedeli olarak metrekareye 400 liralık ücret teklif etti. Esnafın beklentisi ise metrekareye en az 2 bin lira. Esnaf kendince son derece haklı. Bugün arsa bedellerine baktığımız zaman Konya’nın en ücra köşesinde bile metrekare için 400-500 lira ücret ödeniyor.
***
Çevre esnafın söylediğine göre fiyatlar kabul edilmeyince karşılıklı mahkemeler açıldı. Esnaf açtığı ücreti kabul etmezken, devlet ise acele kamulaştırma için yargıya başvurdu. Duyduğumuza göre birçok esnaf şu anda parasını almış durumda. Kalanlar ise mahkemede hakkını aramaya devam ediyor. Bugün itibariyle mahkeme süreci ne durumda net bir bilgiye sahip değilim ama Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kaş yapayım derken göz çıkardığını üstüne basa basa söylemek istiyorum. Esnafın arsasını değerinin altında almak ve bunun için de acele kamulaştırma kararı çıkarmak bana göre en büyük magandalık ve kul hakkı. Dolayısıyla devlet Yeni Buğday Pazarı’na 2. gar yapmak istiyorsa önce vatandaşın hakkını, hak ettiğince versin ki daha sonra garını yapsın.

Aileler Biraz Daha Dikkat
Bu arada yukarıda bahsettiğim konudan farklı olarak başka bir konu hakkında da ailelere, anne ve babalara uyarılarda bulunmak istiyorum. Toplumun gün geçtikçe bozulduğu, ahlak değerlerinin her gün ayaklar altına alındığı şu günlerde çocuklarınıza sahip çıkın. Biz gazeteciler vazifemiz gereği bu şehrin her noktasını karış karış geziyoruz. Kendi adıma konuşacak olursam gezerken gördüğüm birçok manzara karşısında ailelerin çocuklarını ne kadar başıboş bıraktığını anlıyorum. Bunu birkaç örnekle açıklarsam sanırım daha anlaşılır olacak.
***
İlk örneğime geçtiğimiz hafta Meram Dere’de şahit oldum. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp bir parça da olsa temiz hava almak için geldiğim Meram Bağları’nda halk tabiriyle ‘kara çarşaflı’ genç kızlarımızın erkek arkadaşlarıyla el ele, kol kola gezdiğini gördüm. Açıkçası gördüğüm manzara karşısında şaşkınlığımı gizleyemedim 2. örneğimde ise bir akşamüstü iş çıkışı Zafer Meydanı’nda henüz daha yaşları 8-9 olan, üstü kir pas içinde iki sokak çocuğunun ağız dolu küfürleşmesine ve yumruklaşmasına bizzat şahit oldum. Bunun gibi örnekler daha saymakla bitmez. Her iki örneğimin de ortak noktası ne yazık ki ailelerin çocuklarına yeterince sahip çıkmamasından kaynaklanıyor. Naçizane tavsiyem çocuklarınıza sahip çıkın. Unutmayın ki ağaç yaş iken eğilir. Siz bugün çocuğunuza yeteri kadar eğitim vermeyip, onunla yeteri kadar ilgilenmezseniz, yarın bazı şeyler için çok geç olabilir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.