1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Kaşıkçı Cinayetiyle Verilen Mesajlar-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaşıkçı Cinayetiyle Verilen Mesajlar-1

A+A-

 

Türk asıllı, Suudi Arabistan vatandaşı, Suud rejimi karşıtı, Amerikan Gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı İstanbul’da, kendi ülkesinin Başkonsolosluğunda öldürüldü. Suud yönetimi cinayeti günlerce saklamaya çabalasa da, Türkiye’nin cinayeti aydınlatmaya yönelik kararlı duruşu ve doğru tespitleri neticesinde olayı kabullenmek zorunda kaldı.

***

Cinayete giden süreci kronolojik olarak incelediğimizde Amerika’nın gücünü kaybettiği, Suud ailesinin ülkeyi yaşanılmaz hale getirdiği gibi tespitlerini yapan Kaşıkçı’nın, Türkiye’nin Ortadoğu için büyük bir şans olduğunu yazıp söylemiş olduğunu görüyoruz.

Esed karşıtı Syria televizyonunun 15 Ağustos’ta Kaşıkçı ile yaptığı bir röportaj ortaya çıktı. Bu söyleşide Kaşıkçı’nın, Amerika’ya rağmen Türkiye’nin Ortadoğu’da, bilhassa Suriye sorunu konusunda egemenliğine vurgu yapması dikkat çekiyor: “Türkiye, Suriye halkının en iyi ortağı olduğunu ispat etti. Afrin muhteşem bir başarıydı” şeklindeki sözleri, küresel egemenlerin yüreğine hançer gibi saplanmış olmalıdır!

Türkiye’nin terörden temizlediği Afrin’in yerel meclis tarafından iyi bir şekilde yönetilmesi vurgusu da Türkiye’ye övgüden başka bir şey değildi. Türkiye'nin Suriye'de disiplinli bir şekilde hedefe doğru ilerlediğine işaret edip; Türkiye'nin Suriyeliler için büyük bir şans olduğunu söylemek de küresel güçlerinuykusunu kaçırmış olmalıdır! “Astana tespiti” de Ortadoğu’yu lokma lokma yutmak isteyenleri zıvanadan çıkaracak ölçüde: “Bana göre Astana ekibi Suriye'nin geleceğini kuracak.ABD ileriye dönük planlar yapmak için rahat değil. Trump'ın ABD'de iç savaşı var, bilinen skandalları var. Biz artık eski ABD yönetimiyle karşı karşıya değiliz, piramidin başındakiler değişiyor. CIA, Dışişleri Bakanlığı, ulusal güvenlik biriminin başındakiler hep yeniler. Suriye meselesinin, bunların istikrara kavuşmasını bekleme şansı yok.”

Yetinmeyip bir de Suud ailesinin kızdıracak tespit yapıyor:

“Suudi Arabistan ABD'den, İran'ın Suriye'den çıkarılmasına destek olmasını istiyor. Ancak ABD bu isteği yerine getirmezse Suudi Arabistan kızacak mı? Tabii ki kızmaz, çünkü elinde güçlü kozu yok.Suudi Arabistan, Suriye meselesinde hatalar yaptı. Suriye'de demokrasi ve özgürlüğe giden değişimin yaşanması konusuna hevesli değil. Suudi Arabistan, Türklerle, Suriye'de iş birliği yapmadı.Katar ve Suudiler, Suriye'de çekişti. Bunların bedelini hem Suriye devrimi hem de Riyad çekiyor.”

Esed’in Suriye’yi işgal ettiği tespiti ise son derece ilgi çekici: “İran, Suriye'de yeni bir demografik harita çiziyor. Rejim de buna destek oluyor. Rejim yasa ve kanunlarla milyonlarca insanın evlerine dönmesini engelliyor. Beşar, Suriye'yi işgal ediyor. 6-7 milyon Suriyeliyi topraklarından çıkardı.”

Gördünüz mü aslen Kayserili, bir dönemin meşhur işadamı Adnan Kaşıkçı’nın yeğeni, Amerika’yı ve ülkesi Arabistan’ın yöneticisi Suud ailesini nasıl rahatsız etmiş.

***

Washington Post, Kaşıkçı'nın Başkonsoloslukta kaybolmasından bir süre sonra,“Kaşıkçı’nın kaleme aldığı son yazısı” notuyla bir makale yayımladı.Gazetenin,“3 Ekimde eline ulaşan yazıyı; Kaşıkçı'nın yeniden ortaya çıkacağı umuduyla” yayımlamaması bize ilginç geldi. Yazı da “Fincancı katırları için tehlikeli” ifadeler var: “Arap dünyası 2011'in sonbaharında umut doluydu. Ancak tüm beklentiler kısa sürede yerle bir oldu. Arap toplumları eski statükoya geri döndüler, hatta daha öncekilerden de zorlu koşullarla yüzleştiler.Arap Baharının ruhunu yansıtmayı sürdüren birkaç ülke var. Katar hükümeti, komşularının ‘eski Arap düzenini’ desteklemek için bilgi akışını kontrole dayalı çabalarının aksine, dış haberlere yönelik yayınlarını sürdürüyor. Suudi Arabistan, Mısır ve Yemen gazetecilere bir platform sunmakta tereddüt ediyor. Basın özgürlüğü konusunda Arap dünyasının en iyisi olan Lübnan bile kutuplaşmanın ve İran yanlısı Hizbullah'ın etkisinin kurbanı oldu.”

Şunlar da Kaşıkçı’nın dikkat çeken satırları: “Arap dünyasının eski uluslarötesi medyanın modern bir versiyonuna ihtiyacı var. Yoksulluk, kötü yönetim ve kötü eğitim nedeniyle acı çekiyoruz. Propaganda aracılığıyla nefret yayan milliyetçi hükümetlerin etkisinden uzak, bağımsız bir uluslararası forum yaratarak, Arap dünyasındaki yapısal sorunları çözme çalışmalarına yardımcı olabiliriz.” Kaşıkçı’nın, paramparça durumdaki Arap dünyasını birleştirmenin formülünü kaleme alarak küresel ağababalarını ve onların kuklalarını rahatsız ettiğini söyleyebiliriz.

Yarın devam edeceğiz

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.