1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Kaşıkçı Cinayetiyle Verilen Mesajlar-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kaşıkçı Cinayetiyle Verilen Mesajlar-2

A+A-

Türk asıllı, Suudi Arabistan vatandaşı, Suud rejimi karşıtı, Amerikan Gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı konferans için gittiği Londra’da 30 Eylül'de BBC'nin radyo programında benzer açıklamalar yapmış. “Ne zaman ülkenize-evinize dönebileceğinizi düşünüyorsunuz?” şeklindeki soruya, “Ülkeme dönebileceğimi düşünmüyorum. Gözaltına alınmasını gerektirecek hiçbir şey yapmayan bir arkadaşımın gözaltına alındığını duydum. Bu da bende, Suudi Arabistan'a gitmemem gerektiği hissi uyandırdı. Suudi Arabistan böyle bir ülkeye dönüşüyor” cevabını vermesi, ülkesindeki yönetime duyduğu güvensizliğin en önemli ifadesiydi.

***

Bir de “Çağın Deli Dumrulu Amerika” tarafına bakalım!

Biliyorsunuz; Trump daha seçilmeden evvel Ortadoğu’dan alacağı ‘haraçların’ sözünü vermişti Amerikalılara. Seçildikten sonra da Suud ailesini ziyaret edip küre etrafında kılıçla pozlar vererek İslam dünyasına kendince mesajlar vermeye, korku salmaya çalışmıştı.

Amerika’nın dünyanın en borçlu ülkesi olduğunu bilmeyen yok. Gelişen dünya ülkeleri karşısında ekonomik hâkimiyetini giderek kaybediyor olmasının başlıca sebeplerinden biri de petrol ve maden yatağı Ortadoğu ve Afrika ülkeleri üzerindeki etkinliğininazalmasıdır.

2016 yılı itibariyle Suudi Arabistan'ın 116,8 milyar dolar değerinde Amerika devlet senedini elinde tuttuğu ve bu rakamla en fazla Amerika devlet senedine sahip 13. ülke durumunageldiği, ileri zamanda bu ülkeye olan borcun rekor kırdığıHazine Bakanlığınca açıklanmıştı. 1 trilyon 244 milyar dolarla Çin, 1 trilyon 137 milyar dolarla Japonya ve 265 milyar dolarla Cayman Adaları Amerika’nın en çok borçlu olduğu ülkeler. İrlanda, Brezilya, İsviçre, İngiltere ve Lüksemburg’unda yer aldığı listede Türkiye ise 52 milyar dolarla 24. sırada yer alıyor. Durum net; Amerika borçları ortadan kaldırabilmek için alacaklılarına tehdit ve şantaj uyguluyor.

***

Bir de Kaşıkçı’nın “muamma” gibi nişanlısı var! Başkonsolosluğa evlilik işlemleri için evrak getirdiklerini ve içeriye yalnız girdiğini, kendisine de, ‘Çıkmaması durumunda Yasin Aktay’ı arama tembihinde bulunduğunu’ söylerken rahat olması; yüzünde, gözlerinde endişe, tedirginlik belirtisi olmaması dikkat çekiciydi. İleriki zamanlarda gizemli nişanlının FETÖ’ye destek verdiği sosyal medya mesajlarının ortaya atılması, “Kaşıkçı cinayetinin planlayıcısı, azmettiricisi ve uygulayıcısı” yönünden farklı şüpheleri de beraberinde getirdi.Hadisedeki rolü Türkiye devletinin araştırmalarıyla ortaya çıkacak olan “FETÖ’cü nişanlı gizemi” çözüldüğünde faillerinüzerindeki perde de kalkacaktır.Bu noktada “Her işi de FETÖ’ye bağlıyorsunuz!” diyenleri duyar gibi oluyoruz. Lütfen aklınızdan çıkarmayın;basit bir çeteden değil, küresel bir örgütünuluslararası şubesinden söz ediyoruz!

***

Bu arada; Trump’ınKaşıkçı’nın kaybolduğu sırada, Suudi Arabistan hakkında diplomatik teamüllere uymayan sözler sarf etmesini de unutmamak lazım:“Suudi Arabistan'ı seviyorum. Onlar harika. Kral Selman’labu sabah konuştum. Dedim ki, ‘Kral, trilyonlarca doların var. Biz olmasak ne olacağını kim bilir!Seni koruyoruz, biz olmasak orada iki hafta bile duramazsın. Onun için bize ödeme yapmalısın. Bizimleyken tamamen güvendesin. Ancak biz almamız gerekenleri alamıyoruz!”

Trump bunları söylerken, Suud yönetimine muhalif olmanın yanındaAmerika’nın gücünü kaybettiğini yazıp söyleyen bir gazetecinin İstanbul’da, Suudi Arabistan Konsolosluğunda katledilmesi bu tehdidin genişletilmiş bir versiyonu olmalıdır. Cinayeti planlayanlar, amaçları için İstanbul’u seçerek, “Dünya beşten büyüktür” diyen Türkiye’ye, başkonsolosluk binasını seçerek de “Biz olmazsak iki hafta duramazsın” dedikleri Suud ailesine kanlı mesaj vermeye kalktılar. Fakat Türkiye’nin hadiseye bu kadar hâkim olacağını hesap edemediler. Yeni bir “İkiz kuleler” vakıası Türkiye’nin titizliği ve ciddiyetiyle önlenmiş gözüküyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.