1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Katar ve Türkiye’nin Beka Meselesi
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Katar ve Türkiye’nin Beka Meselesi

A+A-

Qatar Petroleum (Katar Devlet Petrolleri) ve Amerikan ExxonMobil Şirketi kendi tabirleriyle

KIBRIS CUMHURİYETİ ile Kıbrıs'ın güneybatısında Akdeniz'de doğalgaz arama ve üretim sözleşmesi imzaladı. Qatar Petroleum ve ExxonMobil'in resmi internet sitelerinde 28 Şubat 2019 tarihli haberde de Kıbrıs'ta doğalgaz keşfini gerçekleştirdikleri yer almaktadır.

Cumhur İttifakının seçim propagandasının merkezine oturttuğu, BEKA MESELESİNİN kapsamına KATAR'ın, KIBRIS RUM KESİMİ ile yaptığı sözleşmenin girmediği anlaşılmaktadır.

Böylesine önemli ve ciddi bir konuyla ilgili olarak devlet makamlarından Katar'a itiraz veya ihtar gelmediği gibi siyasi partilerin gündemlerinde de yer bulamamıştır.

Milliyetçiliğe sahiplenen siyasi parti liderinin; ülkemizin ve KKTC'nin aleyhine yanı başımızda yaşanan bu meseleye karşı, Türkiye'ye dost görünüp Kıbrıslı Rumlarla doğalgaz arayan Katar'a karşı ses çıkarmamasının sebebinin ne olduğunu düşünmekteyiz.

Körfez ülkelerinin Katar'a yaptırımı sırasında Türkiye'nin insani yardımları, askeri üs açmasına karşılık, her daim dost ve müttefik olması gereken Katar'dan beklenmeyen bir girişim olmuştur. Fakat konunun en üzüntü verici tarafı ise her ülkeyi tehdit etme ve uyarma gücüne sahip olan Türkiye'nin bu konuda sessiz kalmasıdır.

Akdeniz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sahipsiz mi bırakılmıştır? Dost ülke olarak bildiğimiz KATAR tarafından Güney Kıbrıs Rum Kesimi ne zamandan beri KIBRIS CUMHURİYETİ olarak tanınmaktadır? Türkiye bu tanınmaya kayıtsız kalmaya ne kadar daha devam edecektir?

Ülkemizin varlığı ve geleceği ile alakalı tehlikeli girişimlerde bulunan ülke ve şirketlerin en sert üslup ile uyarılması ve gerekli yaptırımların uygulanması konusunda çekimser veya ürkek davranılmaması gerekmektedir.  Aksi takdirde, yerel seçim miting meydanlarından oy alabilmek amacıyla defalarca dile getirilen BEKA MESELESİNİN içini doldurmakta zorlanırsınız. 

Muhalefet Partilerinin de sürekli olarak, kamuya ait "tank-palet fabrikasının" Katar ortaklı şirkete 25 yıllığına kiralanmasını dile getirdiği gibi stratejik olarak ülkenin geleceğini ilgilendiren uluslararası konulara da geniş açılı bakmalarını tavsiye ederim.

Maalesef muhalefet liderleri de önemli konuları görmeyerek memleketin üstün menfaatlerini gözetemez olmuşlardır. Pek tabii ki aziz vatanın silah fabrikasının, Katar ortaklı bir şirkete kiralanmasının bu noktadan sonra tekrar gözden geçirilmesi ve yapılan devrin iptal edilmesi gerekmektedir.

İktidar veya muhalefet ayrımı yapmadan memleketimizi ve KKTC'yi ilgilendiren bu önemli konuda tüm partilerin ve siyasilerin gereken önemi göstermelerini beklediğimiz gibi kamuoyunun da konuya dikkatini çekmek isteriz. Milliyetçilik bir partiye veya bir ittifaka ait olmadığı gibi ülkemizin ve ayrılmaz parçası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin haklarını gözetmek şahsımın ve ayrım yapmaksızın bütün partilerin  ve bu partilere gönül verenlerin vazifesidir...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.