1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. Kaza sonrası haklarınız Elit’e emanet
Kaza sonrası haklarınız Elit’e emanet

Kaza sonrası haklarınız Elit’e emanet

Elit Danışmanlık Hizmetleri Genel Koordinatörü Ayvaz Karadurak ile trafik kazaları sonucu mağduriyet yaşayan vatandaşların sahip oldukları haklar üzerine konuştuk.

A+A-

Karadurak, trafik kazası sonrası vefat eden veya yaralanıp engelli duruma düşen kişilerin maddi ve manevi tazminatlarının takipçiliğini yaptıklarını ifade etti.

 

Mehmet Ali Eskipostalcı

Merhaba Ayvaz Bey. Elit Danışmanlık hakkında bizlere kısaca bilgi verir misiniz?

Elit Hasar Danışmanlık, 2014 yılı içerisinde faaliyete geçmiş Konya’nın önde gelen danışmanlık merkezlerinden birisidir. Danışmanlık merkezimizde trafik kazaları sonucu meydana gelen vefat, sürekli sakatlık ya da yaralanmalar sonucu oluşan maddi ve manevi mağduriyetler neticesinde meydana gelen zarar ve kayıpların telafisinde mağdurlara yönelik güvenli ve hızlı bir şekilde hizmet sunmaktayız. 11 kişilik profesyonel ekibimizle trafik kazası sonrası vefat eden veya yaralanıp engelli duruma düşen kişilerin maddi ve manevi tazminatlarının takipçiliğini yapıyoruz. Merkezi Konya’da olan firmamızın ilerleyen süreçte Türkiye’nin birçok ilinde şubelerini açacağız.

 

Trafik veya iş kazası sonucu vatandaşlara mağduriyetlerini gidermeleri noktasında nasıl yardımcı oluyorsunuz?

Danışmanlık hizmeti noktasında güçlü bir firmayız. Mağdur vatandaşlarımızdan genel vekâlet yerine iş yürütme vekâleti alıyoruz. İş yürüttüğümüz ekibimiz alanında uzman kişiler ve birebir sahada aktif olarak çalışıyorlar. Elit Danışmanlık olarak insanlara mağduriyetle alakalı her türlü bilgiyi sunuyoruz. Müşterilerimizin dosyalarını sosyal medya ve internet sitemizde arşivliyoruz ve daha sonra bize gelen yeni müşterilerimizle de bu dosyaları paylaşarak akıllarındaki tedirginlikleri de ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin neresi olursa olsun herhangi bir kaza anında ekibimiz olay yerine gitme imkânına sahip.

 

Vatandaşların danışmanlık hizmetlerine karşı bakış açısı nasıl?

Vatandaşlarımızın çoğu danışmanlık hizmetlerini bilmiyor. Olası kaza durumunda haklarını arayamadıkları için mağdur oluyorlar. İnsanlarımız bunu genellikle kan parası zannediyorlar. Bilhassa köylü kısmının bundan haberi yok. Bu iş kan parası değil, Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği manevi tazminat ve kişinin en doğal hakkı. Kan parası olmadığına dair müftülükten yazımız var. İnsanların kaza sonrasında 7 gün itiraz süresi var ama vatandaşlarımız acıları nedeniyle bu 7 günlük süreyi bilmiyorlar. Biz kazanın 4. günü bu insanların kapısını çalıp geçmiş olsun dileği iletiyoruz ve gerekli bilgilendirmeler yapıyoruz. Bazı insanların sigorta şirketinden geldiğimizi belirttiğimizde bakış açısı değişiyor. Bazıları da gayet olumlu karşılıyor. Bizim amacımız orada insanları üzmek değil, aksine onların haklarını anlatmak istiyoruz.

kaza-sonrasi-haklariniz-elit’e-emanet-(6).jpg

 

Sigorta parasının kan parası olmadığına dair müftülükten yazınızın olduğunu söylediniz. Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz?

Biraz önce de bahsettiğim gibi vatandaşlarımızın çoğu sigorta parasını kan parası olarak görüyor. Tekrar ediyorum, bu kan parası değil aksine devletin hazinesinde biriktirdiği para. Bununla ilgili müftülüğümüzden yaptığımız işin caiz olduğuna dair belge aldık. Kısacası yaptığımız işi belgeledik. Bize gelen vatandaşlarımıza da bu belgemizi gösteriyoruz. Bize gelen kişilere ‘Bu sizin kan paranız değil’ diyerek devletin bize verdiği dosya doğrultusunda müşterilerimizi bilgilendiriyoruz. Hemen hemen her gün televizyon ve gazetelerde kaza haberlerini görüyoruz. Bu noktada kaza yapan insanları araştırıp bu insanlara da yardımcı olmaya ve mağduriyetlerini gidermeye çalışıyoruz. İşimizi sitemli bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Hastane ekibimiz bile var. Kaza geçiren vatandaşlarımızı hastanelerde ziyaret ediyoruz ve gerekirse bu insanları evlerinden alıp işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Hizmetimizin sınırı yok.

 

Mesleğinizle ilgili karşılaştığınız sorunlar var mı, varsa neler?

Ülkemizde maalesef ki yevmiyeli işçilik diye bir kavram var. Çoğu işveren çalıştırdığı kişiye ‘Bir gün çalış sana 100 lira vereceğim’ diyor. Bu tarz işler günlük olduğu için sigorta da yapılmıyor. İnsanlar çoğu zaman çalışırlarken ister istemez iş kazalarını kaçınılmaz olarak yaşıyor. Bu durumda iş kazası yaşayıp dosyasını bize getiren insanlar da var ama ne yazık ki biz karşımızda bir muhatap bulamıyoruz. Ülkemizde iş kazalarının dosyası oldukça yavaş ilerliyor ve bu konuda insanlarımız bilgi sahibi değil. Hukukta iş kazalarının dosyası 2 sene ile 4 sene sürüyor. Vatandaş bu süre içerisinde iyice mağdur oluyor. Bu süre içerisinde işveren kurum da iflas ettiyse kişi parasını alamıyor.

 

Son günlerde ülke gündemini etkileyen olaylardan biri de Suriyeliler. Günübirlik işlerde çalışan ve iş kazası yaşan Suriyelilerle ilgili hangi sıkıntıları yaşıyorsunuz?

Suriyelilerle yaşadığımız en büyük sıkıntı dil konusu. Günübirlik işlerde çalışan Suriyelilerin büyük bir çoğunluğunun sigortası yok. Türkçe bilmedikleri için dertlerini de anlatamıyorlar. Hâlbuki onların da Türkiye’de sahip oldukları belirli hakları var. Biz bu noktada mağdur olan Suriyelilere de elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.

kaza-sonrasi-haklariniz-elit’e-emanet-(7).jpg

 

Son olarak soracak olursak yaşanan mağduriyetler karşısında vatandaşlara ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Böyle bir durumda vatandaşlarımızın mutlaka bizimle iletişime geçmesini istiyoruz. Her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de bazı hilelikler yaşanıyor. İnsanlarımız bunlara kanmasın. Biz sigorta şirketi hariç hiç kimseye nakit para vermiyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda iyi araştırma yapmaları gerekir. Yapılan sözleşmelere ve kişilere dikkat etmek lazım. Çoğu vatandaşımız kaza sonrası hakkını aramayı bilmediği için gelen az bir miktar parayı kâr sayıyor. Hâlbuki kişinin yaşına göre alınması gereken ücret değişebiliyor. Yani 20 yaşındaki bir kişi ile 60 yaşındaki bir kişinin kaza sonrası tazminat bedeli değişkenlik gösterebiliyor. Bu konuda vatandaşlarımıza yardımcı olurken, kazanılan tazminat bedellerini de vatandaşların kendi banka hesabına aktartıyoruz. Kişi tazminat parasını aldıktan sonra biz hizmet bedelimizi tahsil ediyoruz. İşimizdeki en büyük güvence de bu. Ölümlü kazalarda 40-45 gün içerisinde kişilerin parasını almasını sağlıyoruz. Yaralanmalarda ise tedavi sürecinde en az 6 aya kadar paranın alınmasını sağlıyoruz. Tazminat hakkı olan kişiler ölümlü kazalarda 15 yıl, yaralanmalı kazalarda ise 8 yıla kadar dava hakkına sahipler.

kaza-sonrasi-haklariniz-elit’e-emanet-(3).jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.