1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. KDV’deki Farklılıklar Giderilmeli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

KDV’deki Farklılıklar Giderilmeli

A+A-

Günlük yaşamımızda yerini alan gıda, ulaşım, sağlık, eğitim gibi temel tüketim harcamalarında KDV oranları değişik olup, her alışverişlerde bu vergiyi ödüyoruz.

Tüketiciler olarak birçoğumuz başta gıda olmak üzere ürünlerindeki Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarını da yeterince bilmiyoruz.

KDV oranlarını yeterince bilemediğimiz için de aldığımız ürünlerden dolayı da bazı mağduriyetler yaşıyoruz.  Bu mağduriyet yaşamak istemiyorsak mutlaka her alışverişlerimizde kesinlikle önce fişimizi almalıyız. Çünkü KDV oranları fişlerde ayrı ayrı olması gerekiyor. Ayrı ayrı tükettiğimiz veya satın aldığımız ürünler karşılığında KDV oranları kalem kalem yazılmamışsa kendimizi kandırılmış hissediyoruz. Tüketicilerin bu algıdan kurtulmasının yolu da farklı farklı uygulanan KDV oranı uygulanmasına son verilmesidir.Umarım yeni süreçte KDV oranlarındaki farklılıklar giderilerek, tüketicilerin rahatlatılması sağlanır.

***

Konuyla ilgili Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in gıda ürünlerindeki farklı KDV uygulamalarının son bulmasını yeni yönetimden beklediklerini belirtmesi önemlidir.

Bendevi Palandöken, “Gıda ürünlerinin toptan ve perakende satışındaki farklı KDV oranı uygulaması çok sayıda soruna neden oluyor ve esnafı mağdur ediyor. Mağduriyetlerin önlenmesi için gıda ürünlerindeki farklı KDV oranı uygulamasına bir an önce son verilmeli. Kuruyemişi toptan satınca yüzde 1, perakende satınca yüzde 8, kuruyemiş ürünlerinin üzerini soya veya şekerle kaplayınca yüzde 18 KDV oranı var. Unu yüzde 1 KDV ile alıp ekmek yaparak satarsanız yine yüzde 1 ancak simit yaparak satarsanız yüzde 8 KDV uygulanıyor. Gıdada farklı KDV oranı uygulaması yalnızca Türkiye'de var. Bu karışıklığın önüne geçmek için tüm gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1 olmalı. Oranları eşitlenirse KDV iadesi ile ilgili sorunlar da kendiliğinden çözülmüş olacak."

Tüketiciler adına yerinde olan bu talebiyle Bendevi Palandöken, gıda ürünlerindeki farklı KDV oranı uygulamasına bir an önce son verilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Farklı oranlarda uygulanan KDV oranlarından dolayı gıda sektöründeki birçok esnaf olumsuzlukları yaşamayı devam ediyor. Özellikle gıda ürünleri toptan alındığında yüzde 1 olan KDV oranının perakende satışta yüzde 8'e kadar çıkmasından dolayı da ekonomik anlamda da zararla karşı karşıya kalıyorlar.

Lokanta ve restoran işi yapan esnaflar farklı KDV oranlarından en çok olumsuz etkilenenlerin başında yer almaktadır. Ağırlıklı olarak bu sektörde iş yapan esnaflar bu sorunun çözümünü bekliyor. Ayakta kalmakta zorlanın esnaflarımız bu taleplerinin yerine getirilmesini bekliyor.

***

Sonuçta gıdadan başlayıp birçok üründe farklı farklı uygulanan KDV oranlarından dolayı tüketicilerin mağduriyetlerinin giderilmesi şarttır. Yeni dönemde umarım bu sorunun çözümüne yönelik önemli adımlar atılarak sorunlar giderilir.

KDV oranlarındaki karışıklığın önüne geçilerek, tüm gıda ürünlerinde KDV oranı yüzde 1’e çekilir. Oranlar eşitlenirse de KDV iadesiyle ilgili sorunlarda çözülmüş olur.

Tüketiciler olarak alışverişlerimizde fiş almayı ihmal etmemeli ve kontrol etme alışkanlığımızı da geliştirmeliyiz. Ne derseniz sizce de öyle yapmamız gerekmez mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.