1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Kendimize Bakma Zamanı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kendimize Bakma Zamanı

A+A-

Dün yapılan seçim öncesi siyaset konuşmaktan ziyade siyaset konuşanları gözledim bir ay boyunca, hem seçilmek için aday olanları hem de adaylar arasında tercih yapacak olan seçmeni.

*

Herkes oyunu kullandı, artık sakinleşip geçen dönemi bir daha gözden geçirmeli. Sonraki seçim için kendisini geliştirmeli, algı ve bilgi seviyesini yükseltmeli.

*

Siyasi seçimler bir savaş değildir, sadece rekabettir... Rekabet ise kaliteyi artırır.

*

Farklı düşünen kişi “karşı” demek değildir.

Karşı olsa dahi düşman değildir.

*

Düşmanı tanımlamak için önce millet doğru tanımlanmalıdır. Düşman doğru tanımlanmadan yapılacak her düşmanlık konuşması, döner gelir milleti vurur, düşmana hizmet eder… Kendi ayağına basan ahmaklardan olmayı hiçbirimiz istemeyiz değil mi?

*                                

Farklı fikirler düşmanlaştırılmadan, hainleştirilmeden sağlıklı iletişim ortamında harmanlanabilirse ülkelerin, milletlerin kalkınması ve gelişmesi için gereken cevherlerdir. Bunu başaranlar gelişiyor, başaramayanlar geriliyor farkına varmalıyız.

*

Anlaşamadığı kişileri düşman ilan edenler, sadece düşmana hizmet ederler. Her seçmen bunu düşünecek ferasete ve basirete sahip olmalıdır.

*

Bizim derdimiz siyasetin ayrıştıran dilini konuşan siyasetçilere kapılmak değil, İslam dininin barıştıran ve birleştiren dili ile konuşmak olmalıdır...

*

Bizim derdimiz ayrışmak değil, birleşmek olmalıdır...  Birlikten doğacak gücü sinerji ile nasıl daha etkili hale getirebiliriz? Sorusuna cevap aramak olmalıdır.

*

Sorunumuz farklı fikirlerin varlığı değil, uzlaşma ve işbirliği kültürümüzün yokluğudur.

*

Bizden olmayanı veya sevmediğimizi dışlamak yerine bizden olanların yapamadığını yapabildikleri için saygı duymayı ve çocuklarımızı, bizden olmayanlara muhtaç etmeyecek şekilde eğitmek için neler yapmamız gerektiğini öğrenmeliyiz…

*

Bizim oyumuz siyasetçiye 4-5 yılda bir lazım ama biz birbirimize ömür boyu, her gün her an lazımız… Anlamalıyız.

*

Seçim meydanlarında verilen vaatlerin takipçisi olun ama her söylenene kananlardan olmayın, işin aslını araştıranlardan olun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.