1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ‘Kentsel dönüşüm hakları zorunluluk’
‘Kentsel dönüşüm hakları zorunluluk’

‘Kentsel dönüşüm hakları zorunluluk’

‘Kentsel dönüşüm hakları zorunluluk’

A+A-

Türkiye geneli yapı stokunun depreme karşı yeterli güvenlikte olmadığını savunan İMO Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, “Kentsel dönüşüm kanunu ile sağlanan hak ve yaptırımların kullanılması bir keyfiyetten öte zorunluluk” dedi.

 

Mevlüt Boyalı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Konya Şube Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akın, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi hakkında kanunun uygulanmasında bir takım sıkıntıların yaşandığını söyledi. ‘İmarlı ve depreme dayanıklı yapılaşmada tüm şehir birlikte hareket etmeliyiz’ diyen Akın, konuyla ilgili başta Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyelerini göreve davet etti. Akın, “Son yaşadığımız Elazığ ve İzmir depremleri tekrar gösterdi ki ülkemizdeki yapı stoku oluşması muhtemel depremlere karşı yeterli güvenlikte değil. Özellikle köyden kente dönüşün ve nüfus artışının hızlandığı 80’li yıllarda yapılan, denetimden uzak, derme çatma konutlar şehirlerimizi boğmakta, tedbir ve sorumluluk almadığımız sürece de boğmaya devam edecek. Sağlıklı yapı stoku ile kentleşmenin sağlanması için oluşturulan 6306 sayılı kanunun uygulanması ile kolayca çözülebilecek birçok sorun ise maalesef çözülememekte ve giderek büyümekte. Bu isteksiz ve sorumluluk almaktan uzak durmayı tercih eden yaklaşım sebebi ile belediyelerimiz tarafından yapılan imar planları uygulanamamakta; başta sağlık ve eğitim tesisleri olmak üzere pazar yerleri, park, yollar gibi ihtiyaçlar karşılanamamakta” dedi.

Belediyelere çağrı

‘Milyonluk konutların yanında hala 40 yıl önceki yaşamı devam ettirmek zorunda kalan insanlarımızın depreme dayanıklı, konforlu konut ve yaşam alanı ile hizmet alım hakkı elinden alınmakta’ ifadelerini kullanan Akın, “Kentsel dönüşüm kanununun belli odaklarca rantsal dönüşüm kanunu olarak lanse edilmeye çalışılması ve algı oluşturulması ise anlaşılabilir değil. Kentin ortasında ambulans, itfaiye, belediye hizmet araçlarının giremediği, hizmet götürmenin neredeyse imkansız olduğu, sağlıklı olmayan riskli yapıların olduğu çökelti alanları ne ülkemize, ne de güzel Konya’mıza yakışmamakta. Geçen yıl ilimizde meydana gelen ve yapının çökmesi ile babaanne ve 2 torununu kaybettiğimiz üzücü olayların tekrar yaşanmaması için 6306 sayılı kanun ile sağlanan hak ve yaptırımların başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyelerince kullanılması bir keyfiyetten öte zorunluluk haline geldi. Bu konuda başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm ilçe belediyelerini göreve davet ediyorum” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.